Ryan O’Reillyn lähdöstä Torontosta tipahti uusi huhu: ”Hän ei pitänyt siitä”
Toronto Maple Leafsiin NHL:n siirtotakarajalla St. Louis Bluesista kaupattu tähtisentteri Ryan O’Reilly jatkaa uraansa ensi kaudella Nashville Predatorsin riveissä.
TSN-kanavan Bryan Hayesin mukaan Stanley Cup -voittaja ei erityisemmin viihtynyt kiekkohullussa Torontossa, joskin suurin syy lähtöön lienee Maple Leafsin tukalassa palkkakattotilanteessa. Silti Hayes näkee asiassa myös toisen – inhimillisemmän puolen.
– Keskusteltuani erään hänen lähipiiriinsä kuuluvan kanssa kuulin, että hän ei erityisemmin pitänyt siitä, että oli Maple Leafsin jäsen, Hayes täräyttää ja jatkaa perustelujen kera.
– Tarkoitan sitä, että kun asut Torontossa ja pelaat Maple Leafsissä, kaikki tunnistavat sinut kaikkialla ja sinusta puhutaan kaikkialla. Minulla ei ole aavistustakaan siitä, mitä mieltä hän oli pukukopin ilmapiiristä. O’Reilly on maanläheinen kaveri, joka on pelannut St. Louisissa ja Coloradossa. En ihmettelisi hetkeäkään, että nyt Nashvilleen mennessään hän asuisi jossain 40 minuutin päässä hallilta.
– Maple Leafsissä pelaaminen voi olla ylivoimainen haaste joillekin. Et voi tietää sitä, ennen kuin koet sen, Hayes muistuttaa.
O’Reilly solmi Predatorsin kanssa neljän vuoden mittaisen sopimuksen, joka takaa kanadalaiselle keskimäärin 4,5 miljoonan taalan vuositulot.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Buffalo Sabresin supertähti ruoski itseään: ”Joka kerta kun koskin kiekkoon…”
- NHL:ää ilmaiseksi TV:ssä: Päättyykö suomalaistähden kausi?
- Connor Bedardin tulevasta sopimuksesta huima arvio – luvassa mottipäinen vuosipalkka!
- Karmea lista julki: Dallas Stars täysin klesana pudotuspeleissä
- Pudotuspeleissä tylyä jälkeä: supertähti hirmuiskussa – suomalaisvahti pääsi tositoimiin
- NHL:n Hart-ehdokkaat julki – Macklin Celebrini jäi rannalle
- Chicago Blackhawks kiinnitti KHL-maalikuninkaan – verrataan Pavel Datsjukiin
- Ismo Lehkonen NHL-suosikin pelitavasta: ”Suomalaisten kannattaisi kopioida sataprosenttisesti”
- Lassi Thomson jättää NHL:n – tässä uusi joukkue!
- Pittsburgh Penguins iski pöytään kaksi pelaajakiinnitystä – läpimurtopelaajalle tuntuva palkankorotus
- Ismo Lehkonen NHL-suosikin pelitavasta: ”Suomalaisten kannattaisi kopioida sataprosenttisesti”
- Tässäkö tuleva NHL-mestari? Kimmo Timonen ihailee: ”Tulee Florida Panthers mieleen”
- Väite siirtomarkkinoilta: Edmonton Oilers kaupittelee Darnell Nursea – tässäkö tuleva seura?
- Tässä Aleksander Barkovin ketjutoverit Leijonissa
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi – listalla kaksi ensikertalaista
- Chicago Blackhawks kiinnitti KHL-maalikuninkaan – verrataan Pavel Datsjukiin
- NHL:ää ilmaiseksi TV:ssä: Päättyykö suomalaistähden kausi?
- NHL:n palkkakattoon radikaali muutos
- Karmea lista julki: Dallas Stars täysin klesana pudotuspeleissä
- NHL:n Hart-ehdokkaat julki – Macklin Celebrini jäi rannalle