NHL-joukkue Toronto Maple Leafsille seuran osalta aiemmin keväällä päättyneellä kaudella 93 ottelussa hurjat 44+53=97 pistettä tehneen William Nylanderin piti tulla Tampereella ja Riikassa pelattaviin MM-kisoihin, mutta toisin kävi.

Ihmetys oli suuri, kun tämän joukkuekaveri, pakki Timothy Liljegren saapui paikalle ilman kollegaansa.

Tapausta on pyritty selvittämään ruotsalaismedioiden piirissä ansiokkaasti – saamatta tarkempia vastauksia.

Tre Kronor -luotsi Sam Hallam oli kertonut tapauksen taustoista Expressenille.

– Olemme keskustelleet tässä viikon kuluessa eri henkilöiden kanssa. Johtopäätös on se, että joukkueemme on nyt kasassa.

Sen verran hän tapausta avasi, että siihen liittyy monia eri asioita.

– Yksityiskohtia on hankala avata, joten emme tämän takia kommentoi tapausta ollenkaan.

Ruotsi menee eteenpäin kuulemma nyt täysillä. Ruotsi oli ennen lauantaita voittanut neljästä pelistä kolme varsinaisella peliajalla ja yhden jatkoajalla. Noissa neljässä ensimmäisessä ottelussa oma reppu oli soinut vain kahdesti.

Vahva alku ilman supertähteäkin!