Huima on tahti: Antti Raanta venyi nollapeliin ja voittoon – nousi samalla todella ainutlaatuiseen seuraan

NHL-joukkue Carolina Hurricanes ja sen maalivahti Antti Raanta ovat taalaliigassa loistoiskussa. Canes voitti Ottawa Senatorsin lauantain vastaisena yönä 4-0, ja suomalaismolari otti kiinni kaikki 32 laukausta.
Viime kaudella Canesissa debytoinut suomalainen pelasi seurassa 49:nnen ottelunsa – ja otti 30:nnen voittonsa. Merkkipaalu on omalla tavalla historiallinen.
Canesin ja sitä edeltäneen Hartford Whalersin historiassa nopeammin 30 voittoon on kyennyt vain kaksi kassaria. He ovat Frederik Andersen 40 pelissä ja Martin Gerber 42 ottelussa. Nämä toteutuivat kausina 2021-22 ja 2005-06.
Itäisen konferenssin joukkueista pisteitä toiseksi eniten (86) kerännyt Canes liitää nyt jo viiden ottelun voittoputkessa. Edellisessä 16 pelissä se on hävinnyt vain kahdesti ja varsinaisella peliajalla kerran.
– Se 2-6-tappio NY Rangersia vastaan ei ollut tietenkään sitä, mitä halusimme. Sen jälkeen olemme pyrkineet pitämään kiinni pelisuunnitelmastamme ja se on toiminut aika hyvin, Raanta sanoi edustamansa seuran nettisivuilla.
– On ollut mukavaa olla kotona ja pelata matseja täällä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jatkosopimus: Chicago Blackhawks kiinnitti nuoren puolustajansa
- Tampa Baylle paha takaisku: Maalitykki leikkaukseen – sivussa alkukauden
- Kausiennakko 2025-26: Columbus Blue Jackets
- Yli 400 ottelun NHL-taituri löysi uuden joukkueen!
- Calgary Flames -kapteeni: jatkosopimus
- Ukko-Pekka Luukkosen loukkaantuminen: seurapomolta uutta tietoa
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- NHL-seuran suomalaislupaus sai surkeita uutisia