Ville Heinolan agentti avautuu asiakkaansa tilanteesta: ”Jossain vaiheessa päätös täytyy tehdä”
Ville Heinolan asetelma Winnipeg Jetsissä ei viime kausina ole liiemmin muuttunut. Vuoden 2019 ykköskierroksen varaus on ollut aivan NHL-paikan kynnyksellä, mutta ei ole kyennyt vakiinnuttamaan roolia kanadalaisjoukkueessa. Suomalaislupauksen agentti ei luonnollisesti ole tyytyväinen.
— Ville ei ansaitse taattua paikkaa NHL-kokoonpanossa, Allain Roy myöntää. Hän ansaitsee mahdollisuuden pelata jonkin verran otteluita näyttääkseen, että hän pystyy siihen. Ja se on kaikki, mitä pyydämme.
Roy ei puhu vielä treidipyynnöstä, mutta kaukana se ei varmasti ole. Agentti puhuu jo turhautumisesta.
— Jossain vaiheessa päätös täytyy tehdä, koska Heinolan arvo tulee laskemaan. Se tulee olemaan ongelma. En usko, että se laskee vielä tällä hetkellä, mutta turhautumista alkaa ehdottomasti olla ilmassa, ja se ei ole koskaan hyvä merkki.
Jetsissä haasteena on valtava puolustajien määrä. Edes Logan Stanleyn loukkaantuminen ei tuonut Heinolalle pelipaikkaa.
Aiemmin Heinolan tiellä oli nuoria pelaajia yleisestikin sorsinut Paul Maurice, mutta Rick Bowness ei ilmeisesti myöskään ole täysin vakuuttunut 21-vuotiaasta puolustajasta. Jets-luotsi on maininnut honkajokelaisen sijaan mediassa Kyle Capobiancon pakkina, jolle haluaisi antaa mahdollisuuden.
— Kuule, tämä poika osaa liikuttaa kiekkoa, hän kuskaa kiekkoa hienosti pää ylhäällä, ymmärrän kaiken tämän, Bowness sanoi Heinolasta medialle pohtiessaan valintojaan kauden alla. Mutta meidän täytyy saada selville, voimmeko voittaa tämän kaverin kanssa. Siihen tämä ratkeaa.
AHL:ssä Manitoba Moosen kapteeni Jimmy Oligny kertoi myös oman mielipiteensä asiasta huhtikuun lopulla. Hän ei uskonut näkevänsä Heinolaa enää farmissa, jos tämä saa reilun mahdollisuuden NHL:ssä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL:ssä karu tappelu – joukkuekaveri liikuttui kyyneliin
- Toronto Maple Leafs valmis luopumaan pistelingostaan – tässä on syy
- Carolina yritti kolmea jättisiirtoa tällä kaudella – GM yhä uhmakkaana
- Paljastus: Tämä seura yritti hankkia Rasmus Ristolaisen siirtorajalla
- Florida Panthersin Niko Mikkola loukkaantui – valmentajalta huolestuttava viesti
- Matias Maccelli kuumassa vireessä – tehoili jälleen
- Jarmo Kekäläisen apumiehestä iso huhu – loikkaamassa toisen NHL-seuran GM:ksi
- Utah Mammoth -hyökkääjälle kahden vuoden jatkosopimus – roima palkankorotus
- Matthew Knies kuuma nimi kesän siirtomarkkinoilla – nämä seurat ”todella kiinnostuneita”
- IS selvitti: Tämä on Patrik Laineen tilanne oikeasti – käytös yllättää
- Nyt se tapahtui – Edmonton kutsui NHL:ään uuden suomalaisen!
- Elliotte Friedman: Näihin kahteen NHL-seuraan Patrik Laine oltiin kaupata!
- Yllättävä vastaus! Miro Heiskanen nimesi NHL:n ärsyttävimmät vastustajat
- Yli 900 NHL-ottelun konkari: ura ohi!
- Taas tipahti yksi – nyt on Patrik Laineella huippupaikka!
- 35-vuotias farmijyrä palasi NHL:ään lähes seitsemän vuoden tauon jälkeen: ”Älä koskaan luovu unelmistasi”
- IS selvitti: Tämä on Patrik Laineen tilanne oikeasti – käytös yllättää
- Joonas Donskoi muisteli siirtoaan Coloradoon – näiltä NHL-seuroilta sai tarjouksen
- Jarmo Kekäläisen apumiehestä iso huhu – loikkaamassa toisen NHL-seuran GM:ksi
- Juuse Saros: surkea uutinen!