Vancouver Canucksin viime kauden ylivoimaisesti paras pistemies J.T. Miller on yksi kesän mielenkiintoisimmista nimistä NHL:n siirtomarkkinoilla.

Runkosarjassa 99 pistettä tehtailleen 29-vuotiaan 5,25 miljoonan dollarin vuosipalkan sisältävä sopimus kattaa vielä tulevan kauden, mutta osapuolilla olisi mahdollisuus neuvotella uudesta diilistä jo nyt. Vastoin ennakko-odotuksia uutta diiliä ei kuitenkaan ole vielä saatu aikaiseksi.

Millerin agentin Brian Bartlettin mukaan kaikki olisi pelaajan leirin puolelta valmiina uutta sopimusta ajatellen.

– Mielestäni on olemassa realistinen reitti uudelle sopimukselle Canucksin kanssa. Emme voi kuitenkaan vastata siihen, minkä arvoisena seura pitää häntä. J.T:n puolesta kaikki olisi valmiina, mutta tangoon tarvitaan aina kaksi osapuolta, Bartlett kommentoi The Athleticille.

Canucksin GM Patrik Allvinin mukaan seura ei aio kiirehtiä Millerin tilanteen kanssa.

– Täydellisessä maailmassa haluaisimme toki saada nimet paperiin ennen kauden alkua. Ammattilaisurheilussa täydellistä maailmaa ei kuitenkaan ole. Takarajamme Millerin suhteen on siirtotakarajalla. Toivottavasti löydämme kaikkia miellyttävän ratkaisun ennen sitä, Allvin pyörittelee.

Daily Faceoff -sivuston Frank Seravalli kertoi aiemmin heinäkuussa osapuolten olevan vielä kaukana toisistaan sopimuksen yksityiskohtiin liittyen. Seuran presidentti Jim Rutherford puolestaan arvioi huhtikuussa seuran tekevän ratkaisunsa Millerin suhteen NHL:n varaustilaisuuteen mennessä. Ainakin toistaiseksi tällä rintamalla on kuitenkin hiljaista.