Ei takaisin NHL:ään? Teemu Hartikainen herättää kiinnostusta Sveitsissä
Sveitsiläinen Watson kirjoitti lauantaina, että Leijonien olympiavoittaja ja maailmanmestari Teemu Hartikainen olisi herättänyt kiinnostusta Geneve-Servettessä.
32-vuotiaalla pelaajalla ei ole sopimusta minnekään ensi kaudeksi. Geneven seurajohtoon kuuluva Marc Gautschi oli kertonut Watsonille, että seura on ollut yhteydessä Hartikaiseen.
Hänen agenttinsa on kuitenkin sanonut alati, ettei suomalainen ole valmis tekemään päätöksiä ainakaan vielä.
Kuopiolainen pelasi KHL:ää Salavat Julajev Ufassa kausien 2013-22 aikana. Hän jätti joukkueen kesken viime kauden pudotuspelien. Hartikainen pelasi NHL:ssä kausina 2012-13 kantaen Edmonton Oilersin paitaa 52 pelissä. Pisteitä syntyi 13 kappaletta (6+7).
Hartikainen iski viimeisellä Ufa-sesongillaan 41 runkosarjan pelissä tehot 13+11=24, yksi pudotuspeliottelu toi yhden syöttöpinnan.
LUE MYÖS:
- Kolme suomalaispelaajaa heitettiin siirtolistalle NHL:ssä!
- Puoli vuosikymmentä suuria odotuksia ilman tuloksia – onko tämä New Jerseyn vuosi?
- Nyt puhuu siirtoa vaativan Carolina-tähden agentti – torppasi yhden vaihtoehdon
- Maalitykki heivattiin AHL:ään – kaikkiaan neljä suomalaista sai passituksen farmiin
- Näkökulma: Teuvo Teräväisen asema romahti – valmentaja lipsautti karun totuuden
- Florida Panthers nappasi Kärpistä tutun mestarin
- Massiivisia sopimuksia ja näyttävää draamaa – lunastaako Leo Carlsson odotukset ja kantaa Ducksit pitkälle kevääseen?
- Mikko Rantasen ketjutoveri löi rahoiksi – lähes 15 miljoonan dollarin tilipäivä
- NHL-veteraani lopettaa yllättäen – pesti KHL:ssä jäi viiteen otteluun
- Ykkössentteriä metsästänyt Flyers tarjosi ilotulituksia, mutta jäi tyhjin käsin – tässäkö hyökkäyksen johtaja?
- Vegasissa ihaillaan suomalaislupausta – suora kuitti Tapparan suuntaan: ”En ymmärrä”
- Raju väite Winnipegistä – tästä syystä Connor Hellebuyck haluaa ulos
- Anaheim pamautti yllätyssopimuksen – kahden NHL-maalin miehelle yhdeksän miljoonaa dollaria
- Aleksander Barkovia kohdeltiin kaltoin paluuottelussa – Brady Tkachuk riensi välittömästi kostamaan
- Florida Panthers nappasi Kärpistä tutun mestarin
- Nikita Kutsherov vaatii jättisopimusta – järisyttävä palkkapyyntö
- NHL-veteraani lopettaa yllättäen – pesti KHL:ssä jäi viiteen otteluun
- Florida kiinnitti uuden suomalaishyökkääjän!
- Mikko Rantasen ketjutoveri löi rahoiksi – lähes 15 miljoonan dollarin tilipäivä
- Buffalo Sabresin uusi tuleminen alkoi – Jarmo Kekäläisen tehtävä tärkeä päätös