Agentilta tunteikas paljastus: Tampa Bayn päätös kaupata tähtipuolustajansa otti koville – ”Musertavaa”
Tampa Bay Lightningin sunnuntainen yllätyspäätös tähtipuolustaja Ryan McDonaghin kauppaamisesta Nashville Predatorsiin on otettu seuran sisällä vastaan murtunein mielin.
33-vuotiaan jenkkitähden agentti Ben Hankinson puki pelaajan omat tuntemukset sanoiksi The Athleticille antamassaan haastattelussa..
– Tämä on rankkaa. Hän on ollut seurassa neljä vuotta, voittanut pari Cupia ja ollut kolmesti finaaleissa. Kun saat yhtäkkiä tiedon siitä, ettei seura voi pitää sinua, on sitä vaikea hyväksyä. Osapuolten välillä oli tunnesiteitä – ja sitten on bisnespuoli. Jokaisen seuran jäsenen puolesta tämä oli musertava uutinen, Hankinson toeaa.
Lightning-hyökkääjä Alex Killornin kommentit treidin jälkeen kertovat nekin paljon puolustajan arvostuksesta joukkueen sisällä.
– McDonagh on erityinen kaveri. Yksi vaikeimmista vastustajista NHL:ssä. Tapa, jolla hän laittaa kroppansa likoon joukkueensa puolesta on ihailtavaa. Hän blokkaa laukauksia… mutta ennen kaikkea hän on epäitsekäs johtaja, joka välittää niin paljon joukkueestaan. Hänen paikkansa täyttäminen tulee olemaan vaikeaa, Killorn avaa puolustajan merkitystä joukkueelleen.
Lightningin GM Julien BriseBoisin mukaan kyseessä oli yksi miehen vaikeimmista päätöksistä.
– Jos emme eläisi palkkakattomaailmassa, minulle ei olisi tullut mieleenikään pyytää Ryania luopumaan siirtopykälästään. Muussa tapauksessa olisin vain innoissani siitä, että minulla oli hänen nimensä sopimuspaperissa neljäksi seuraavaksi vuodeksi, seurapomo tunnustaa.
33-vuotias amerikkalaispuolustaja tienaa kesään 2026 ulottuvasta sopimuksestaan 6,75 miljoonaa dollaria kaudessa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Heinolalta tylyä tekstiä Winnipeg Jetsistä – lataa IS:lle: ”Tämä päättyy nyt tähän”
- Kimmo Timonen haukkuu NHL-superlupauksen lyttyyn: ”Todella huono”
- Urheilucast: Patrik Laineella shokkiratkaisu pöydällä – Mikko Lehtonen: ”En yllättyisi”
- Philadelphia Flyersilta kova temppu – toisen pudotuspelikierroksen ensimmäinen ottelupari selvillä
- Oliver Kapasesta lohduton näky – Montreal-ikoni nousemassa kokoonpanoon
- Vezina-finalistit julki – kaksi ensikertalaista ehdolla NHL:n parhaaksi maalivahdiksi
- Sulaako Philadelphia Flyers? Päävalmentajalta tiukka viesti – näiltä miehiltä vaaditaan lisää
- Kolminkertaisen Stanley Cup -mestarin poika loistaa MM-kisoissa – varausarvio nousee kohisten!
- Kiekkokansa suree – rakastettu NHL-suuruus on kuollut
- Suru-uutinen: Columbuksen ja KalPan entinen voimahyökkääjä on kuollut
- Tämä mies teki Artturi Lehkosesta NHL-pelaajan – Ismo Lehkonen: ”Se oli käänteentekevää”
- Urheilucast: Patrik Laineella shokkiratkaisu pöydällä – Mikko Lehtonen: ”En yllättyisi”
- Himoittu KHL:n maalitykki rustasi NHL-sopimuksen
- Ehdokkaat NHL:n parhaan pelaajan palkinnon saajaksi julki – tässä finalistikolmikko
- Oliver Kapasesta lohduton näky – Montreal-ikoni nousemassa kokoonpanoon
- Leijonille taas uusi NHL-vahvistus MM-kisoihin!
- Roope Hintz: uusi päivitys terveydentilasta
- Nyt jysähti – MM-kisoihin ropisee hirmuvahvistuksia NHL:stä!
- Nyt jysähti yllätysuutinen: NHL-sensaatio vastasi MM-kisakutsuun ”ei kiitos”
- Kolminkertaisen Stanley Cup -mestarin poika loistaa MM-kisoissa – varausarvio nousee kohisten!