Ottawa Senators aikoo luopua ainakin neljästä runkopelaajastaan kesällä, kirjoittaa seuran sisäpiiritoimittaja Bruce Garrioch.

Ottawa Sunin toimittajan mukaan Senatorsin jättävät kesällä vapaaksi agentiksi tulevat hyökkääjät Chris Tierney, Tyler Ennis ja Scott Sabourin. Puolustajista maisemaa on vaihtamassa rajoitetuksi vapaaksi agentiksi tulossa oleva, jo aiemmin kaudella siirtoa pyytänyt Victor Mete.

Garrioch kertoi samalla, että seurajohdon kesän hankintalistalla on mm. tutkapari seuran superlupaavalle sentteri Tim Stützlelle. Senatorsin uskotaan tekevän rahakkaan tarjouksen ainakin Minnesota Wild -tähti Kevin Fialalle, jos tämä päätyy mittauttamaan arvonsa NHL:n vapaille markkinoille.

Myös Claude Giroux’n on jo pidemmän aikaa kerrottu olevan seuran kiikarissa siinä tapauksessa, ettei konkarihyökkääjä jatka uraansa Florida Panthersissa. Giroux’n on kerrottu kiinnostuneen mahdollisuudesta siirtyä uransa loppuvaiheiksi kotikaupunkinsa joukkueeseen. Mikäli mies onnistuisi nappaamaan Stanley Cupin Panthersissa tänä keväänä, siirto Senatorsiin saattaisi hyvinkin toteutua jo kesän aikana.