Columbus Blue Jacketsin GM Jarmo Kekäläinen on ilmoittanut seuran sisäisistä muutoksista ja ylennyksistä.

Yli 1 000 NHL-ottelun Rick Nash nimitettiin organisaation pelaajien kehitysjohtajaksi. Nash toimi tätä ennen parin kauden ajan seuran aputoimitusjohtajana. Josef Boumedienne puolestaan nimettiin pelaajatarkkailun johtajaksi. Aiemmin hän toimi Euroopan kykyjenetsinnän johtajana.

Seuran entiset pelaajat Mark Letestu sekä Derek Dorsett on nimitetty seuran uusiksi kehitysvalmentajiksi.

Näiden lisäksi Brad Thiessen aloittaa seuran maalivahtien kehitysvalmentajana. Hän korvaa pestissä aiemmin työskennelleen Jim Corsin.

– Pyrimme jatkuvasti vahvistamaan organisaatiotamme, ja nämä liikkeet tekevät juuri sen, etenkin pelaajien kehityksen alalla. Rick, Derek, Mark ja Brad ovat meidän neljä entistä pelaajaa, joilla on yhteensä 34 vuoden kokemus NHL:stä ja 17 AHL:stä, ja heillä on myös paljon kokemusta juniori- ja yliopistosarjoista, joten he voivat jakaa tietoa ja kokemuksia koko organisaatiollemme. Heillä on myös intohimoa Blue Jacketsiin, kaupunkiimme ja siihen, mitä rakennamme täällä, Kekäläinen kommentoi seuran tiedotteessa.