Huippulupauksilta huimia näyttöjä MM-kisoissa! Onko jompi kumpi näistä tuleva ykkösvaraus?

Vuoden 2021 varaustilaisuus on poikkeuksellisen mielenkiintoinen tapahtuma. Tällä kertaa ykkösvaraukseksi ei ole selvää ennakkosuosikkia. Tässä vaiheessa kilpailua käydään etenkin yhdysvaltalaisen Matthew Beniersin ja kanadalaisen Owen Powerin kanssa.
Kumpikin huippulupaus pelaa parhaillaan MM-kisoissa. He ovat päässeet näyttämään, että he pystyvät pelaamaan miesten peleissäkin.
Power on ollut Kanadan luotettavimpia puolustajia. 195-senttisestä varrestaan huolimatta hän luistelee sulavasti, eikä ole joutunut vaikeuksiin isossa eurooppalaisessa kaukalossakaan. Suomea vastaan hän kellotti peliaikaa yli 22 minuuttia. Seitsemässä ottelussa hän on kerännyt kolme syöttöpistettä.
Beniersin rooli Yhdysvaltojen joukkueessa on ollut pienempi. Hän on pelannut kolmosketjussa yhdessä Colin Blackwellin ja Kevin Labancin kanssa. Viidessä ottelussa laitahyökkääjä on kerännyt kaksi syöttöpistettä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- No nyt! Marc-André Fleurya houkutellaan palaamaan eläkkeeltä NHL:ään
- 28-vuotias NHL-hyökkääjä päättää pelaajauransa: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Washington Capitals kiinnitti entisen ykköskierroksen varauksen
- San Jose Sharks nappasi siirtolistalta yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -voittajan
- Carolina-tähti vaihtaa maisemaa NHL:ssä!
- Nyt jysähti – tässä Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura!
- St. Louis Blues vahvisti rivejään – haaviin 25 maalin mies vapailta markkinoilta
- Ruotsalaiskonkari vaihtaa seuraa NHL:ssä – takoi toissa kaudella kovat tehot
- NHL-veteraani Brent Burns vaihtaa seuraa – käynnissä uskomaton teräsmiesputki
- James van Riemsdykin uusi NHL-seura selvisi!