Pittsburgh Penguins solmi sunnuntaina tärkeän jatkosopimuksen nuoren huippupuolustaja John Marinon kanssa.

Vasta viime kaudella NHL:ssä debytoinut 23-vuotias amerikkalainen allekirjoitti joukkueensa kanssa peräti kuusivuotisen jatkosopimuksen, joka takaa entiselle 6. kierroksen varaukselle yhteensä 26,4 miljoonan dollarin tulot. Sopimuksen keskimääräinen vuosipalkka on 4,4 miljoonaa dollaria.

– Olemme onnekkaita, että meillä on riveissämme nuori ja taitava puolustaja kuten John. Hänen todisti tulokaskaudellaan pystyvänsä pelaamaan top 4 -roolissa loistavan pelikäsityksensä ansiosta. Olemme vakuuttuneita hänen vahvasta puolustuspelistään ja katsomme jo eteenpäin hänen kehittymistään hyökkäyspelinsä suhteen, seuran GM Jim Rutherford kommentoi seuran tiedotteessa.

185-senttinen Yhdysvaltain yliopistosarjojen kasvatti pelasi viime kaudella 56 runkosarjaottelua tehoin 6+20=26 ja nousi välittömästi Pensin kärkipuolustajien joukkoon. Marinon tuore sopimus astuu voimaan kaudella 2021-22.

Pittsburgh Penguins

@penguins
The kid is a beast.
And he's signed through the 2026.27 season.
2021 is lookin' mighty fine already!