Karmea paljastus: Kehitysvammainen nuori joutui NHL-huippulupauksen törkeän kiusaamisen kohteeksi – ”Hän esitti ystävääni”
Kuva: Getty Images
Arizona Coyotesiin tämän syksyn NHL:n varaustilaisuudessa neljännellä kierroksella (111.) valitun puolustajan Mitchell Millerin taustoista on paljastunut synkkiä totuuksia.
Azcentral-sivusto uutisoi Millerin tunnustaneen kiusanneensa jatkuvasti kehitysvammaista Isaiah Meyer-Crothersia vuonna 2016. Meyer-Crothersin äidin mukaan hänen poikansa on henkiseltä iältään neljä vuotta muita ikäisiään nuorempi.
Millerin koulussa olleet oppilaat olivat kertoneet Ohion poliisille, että Miller olisi jatkuvasti haukkunut tummaihoista Meyer-Crothersia N-sanalla sekä brownieksi.
Millerin kerrotaan myös pahoinpidelleen Meyer-Crothersia sekä pakottaneen häntä tekemään epämiellyttäviä asioita, kuten syömään pisoaarissa ollutta karkkia, jonka päälle Miller ja toinen poika olivat väitetysti virtsanneet. Miller ja toinen poika tuomittiin lopulta Ohion poliisin toimesta pahoinpitelystä ja kiusaamisesta.
Azcentralin mukaan toinen poika oli pyytänyt Meyer-Crothersilta henkilökohtaisesti anteeksi, mutta Milleristä ei ollut kuulunut yhtään mitään.
– Hän esitti olevansa ystäväni, ja hän laittoi minut tekemään asioita, joita en halunnut tehdä. Hän hakkasi minut yläasteella. Kaikki pitävät häntä jotenkin coolina, koska hän voisi päästä NHL:ään. En voi tajuta miten sellaista voi pitää coolina, joka kiusaa toista koko elämänsä ajan, Meyer-Crothers kertoi Azcentral-sivustolle.
Millerin historia onkin nyt saanut Arizona Coyotesin todelliseen myrskyn silmään. Coyotes on viime kesästä asti yrittänyt työstää imagoaan tasa-arvoa puoltavana organisaationa, mutta Millerin varaaminen on tällä hetkellä osoittautumassa seuralle varsinaiseksi PR-katastrofiksi.
– En voinut uskoa silmiäni. Se, että Coyotes varasi hänet satutti sydäntäni. Oli typerää, ettei Coyotes katsonut Millerin tekemiä asioita, mutta en voi tehdä tälle asialle enää mitään, Meyer-Crothers harmitteli.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tässä ovat Stanley Cup -finaalien aikataulut
- Sveitsin NHL-tähtihyökkääjälle pelikielto MM-välierään
- Stanley Cup -finalistit ovat selvillä – Carolina murskavoitolla jatkoon
- Tappara-tähti Benjamin Rautiainen: NHL-sopimus!
- Konsta Helenius seuraava suomalainen NHL-tähti? Olli Määtältä huima arvio
- Mikael Granlund ihailee superteini Macklin Celebriniä: ”Vaikuttava pelaaja ja persoona”
- Claude Lemieux: traaginen tieto
- Useat NHL-seurat kiinnostuivat MM-kisojen sensaatiomaan pelaajasta
- Evan Bouchard: iso päivitys!
- Ruotsin NHL-hyökkääjä bongattiin pyörätuolissa – suomalaistuomarit saivat kuulla kunniansa
- Jussi Ahokkaalle tarjolla huippupesti NHL:ssä? Asiantuntija lataa: ”Ottakaa molemmat”
- Evan Bouchard: iso päivitys!
- Jared Bednar ulos? Colorado Avalanchen penkin taakse huhutaan todellista kultasormea
- Jatkuuko ura? Corey Perryn agentti teki ison paljastuksen – tässä uusi seura?
- Useat NHL-seurat kiinnostuivat MM-kisojen sensaatiomaan pelaajasta
- Ville Heinolan osakkeet hurjassa nousussa MM-kisojen myötä – missä ura jatkuu?
- Claude Lemieux: traaginen tieto
- Näkökulma: John Tortorellalla Midaksen kosketus – tämä tilastorivi vetää hiljaiseksi
- Mikael Granlund ihailee superteini Macklin Celebriniä: ”Vaikuttava pelaaja ja persoona”
- Tappara-tähti Benjamin Rautiainen: NHL-sopimus!