Chicago Blackhawksilta suora tiedote faneille – uudelleenrakennus käyntiin

2010-luvulla kolme Stanley Cupia voittaneen Chicago Blackhawksin seurajohto on laittanut kuluvan offseasonin aikana useita pitkäaikaisia luottomiehiä pihalle kokoonpanostaan.
Maisemaa saivat vaihtaa mm. luottomaalivahti Corey Crawford sekä kärkihyökkääjiin vuosikaudet lukeutunut Brandon Saad, joista luopuminen järkytti ainakin joukkueen kapteeni Jonathan Toewsia sekä ykköstähti Patrick Kanea, joiden sopimukset umpeutuvat vasta kolmen vuoden kuluttua.
Tiistaina Blackhawks julkaisi some-kanavissaan suoran, faneille suunnatun viestin:
– Olemme hiljattain hyvästelleet pari suosittua, kaksi Stanley Cupia voittanutta pelaajaa ja hankkineet uusia nimiä pelaajasiirtojen ja vapaiden markkinoiden kautta. Ymmärrämme, että on kova paikka nähdä kunnioitettujen veteraanien lähtevän.
Heti perään Blackhawks vahvistaa käynnistävänsä ainakin jonkinasteisen uudelleenrakennuksen sen sijaan, että se yrittäisi sinnitellä jatkossakin ikääntyvällä, kaiken voittaneella pelaajarungollaan.
– Olemme sitoutuneet kehittämään nuoria pelaajiamme ja rakentamaan kokoonpanoamme uusiksi. Haluamme enemmän kuin vain yhden uuden sauman voittaa – haluamme saavuttaa huipputason uudestaan ja pysyä siellä. Siihen päästäksemme tarvitsemme uusia kykyjä täydentämään kärkipelaajiamme, seuran tiedotteessa perustellaan.
Joukkueen GM Stan Bowman myönsi NBC Sportsille käyneensä asian tiimoilta perusteellisia keskusteluja seuran pitkäaikaisten johtohahmojen, Toewsin ja Kanen kanssa kaksikon ilmaistua pettymyksensä pitkäaikaisten pelikaverien joutuessa jättämään seuran.
Blackhawks aikoo luottaa ensi kaudella entistä enemmän omiin nuoriin lupauksiinsa, mistä kielivät myös seuran offseasonin pelaajahankinnat. Bowman on hankkinut muualta vain muutaman täsmävahvistuksen: Saad-kaupassa Colorado Avalanchesta tullut pakkijärkäle Nikita Zadorov tuo kokoa puolustukseen, kun taas Mattias Janmark ja Lucas Wallmark ovat enemmänkin syvyyspelaajia hyökkäyksen alempiin kentällisiin.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Marc-André Fleury nähdään Pittsburgh Penguinsin tolppien välissä
- New York Rangers testaa maajoukkuepakkia
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- Lähde: Olympialaisiin valittu hyökkääjä kiinnostaa muita NHL-seuroja – suomalaislupaus osaksi kauppaa?
- NHL teki ison päätöksen raiskaussyytteissä olleiden pelaajien suhteen!
- Kausiennakko 2025-26: New York Islanders
- Yllätysdiili: Alexandar Georgiev löysi uuden NHL-seuran!
- Matias Maccellista yllättävä arvio – tässä mahdolliset tutkaparit Torontossa
- IL: Rasmus Ristolainen paljastaa vihdoin sitkeästi piinanneen vammansa – ”Leikattu kahdesti”
- Kausiennakko 2025-26: Anaheim Ducks
- Florida Panthers kiinnitti nopeajalkaisen hyökkääjän vapailta markkinoilta
- Toimittaja: Kirill Kaprizov hylkäsi historiallisen sopimustarjouksen!
- Aleksander Barkov omistajaksi yhdysvaltalaiseen urheiluseuraan
- Florida värväsi lisää uusia pelaajia – kahdelle miehelle testisopimukset
- Dallasille neljä uutta testipelaajaa – mukana lähes 400 NHL-ottelun hyökkääjä sekä Liiga-vahti
- IL: Rasmus Ristolainen paljastaa vihdoin sitkeästi piinanneen vammansa – ”Leikattu kahdesti”
- Yllätysdiili: Alexandar Georgiev löysi uuden NHL-seuran!
- Jack Hughes myöntää: Haluaa supertähtiveljensä Devilsiin
- Matias Maccellista yllättävä arvio – tässä mahdolliset tutkaparit Torontossa
- Kausiennakko 2025-26: Pittsburgh Penguins