Buffalon varausvalinta herätti faneissa nettiraivon: ”Asia on sillä selvä. En ole enää Buffalo Sabresin fani”

© Kuva: Getty Images

Buffalo Sabresilla oli tämän vuoden varaustilaisuudessa kahdeksas varausvuoro. Hieman yllättäen Sabres käytti vuoronsa laitahyökkääjä Jack Quinniin. Häntä povattiin ennakoissa laajalti sijoille 10-16. Tarjolla olisi ollut myös Cole Perfetti ja Marco Rossi, jotka varattiin heti Quinnin jälkeen.

Buffalon fanit ottivat seuran varauspäätöksen raivolla vastaan. Seuran Twitter-julkaisu täyttyi nopeasti negatiivisista viesteistä.

– Puhun mielestäni kaikkien Sabres-fanien puolesta, kun sanon, että tämä kaveri tulee olemaan FLOPPI. Meidän pitäisi kaupata hänet heti Blackhawksiin mistä hinnasta hyvänsä, eräs fani kirjoittaa.

– Täysin ala-arvoinen varaus. Kaikkina näinä vuosina, kun olen ollut joukkueen fani, en ole nähnyt näin tyhmää ja säälittävää varausta. Siirryn fanina Vancouveriin, missä he tietävät, miten kiekkoseuraa johdetaan, toinen vuodatti.

– Asia on sillä selvä. En ole enää Buffalo Sabresin fani. Olen fanittanut heitä vuodesta 1971 asti ja olen omistanut kausikortin vuodesta 1973. Ilmoitan virallisesti, etten uusi kausikorttiani ensi kaudeksi, enkä katso heitä TV:stä enää ikinä, kolmas linjasi.

Quinn pelasi menneellä kaudella 62 ottelua OHL:ssä. Niissä hän tykitti tehot 52+37=89.


PÄIVÄN VIHJE: SPARTAK MOSKOVA – JOKERIT

Kääntyykö Jokereiden kurssi Spartak Moskovan vieraana?