Jesse Puljujärvi ei ole menossa toisen suomalaispelaajan kanssa vaihtokaupassa? Toimittaja tyrmäsi: ”Idea on ehkä hyvän kuuloinen – ei näytä todennäköiseltä”

Jesse Puljujärven tilanne NHL:n suhteen ei ole mikään kovin hääppöinen, jos on uskominen Edmonton Journalin toimittaja Jim Mathesonia. Vaikka suomalaistykki latoi Kärppien paidassa Liigan 56 pelissä huikeat pisteet 24+29=53 tehotilaston ollessa maaginen +30, ei pelaajan status kuulemma ole suoranaisesti muuttunut NHL:stä puhuttaessa.
Eri medioissa on äskettäin puhuttu, että Edmonton Oilersin NHL-oikeuksien Puljujärvi voisi olla hyvä vaihtonappula Florida Panthersin Henrik Borgströmin kanssa. Matheson ampuu tämän idean alas.
– Florida on kohde, joka ei toteudu. M.
Kärpissä Puljujärvi viiletti kauden mittaan oikeassa laidassa. Sekin on Panthersia miettiessä ongelma.
– Panthers ei edes tarvitse Puljujärveä. Heillä on oikealla kaistalla tungos.
Floridan oikeat laiturit ovat Jevgeni Dadonov, Mike Hoffman, Brett Connolly, Mark Pysyk ja Noel Acciari. Neljä ensimmäistä miehittivät mainitussa järjestyksessä Panthersin oikean laidan joukkueen kauden toistaiseksi viimeisessä pelissä 10. lokakuuta.
Jotenkin tekisi mieli sanoa suomalaislasien läpi, että Puljujärvi pystyisi hyppäämään Panthersin sapluunaan samantien esimerkiksi Hoffmanin taakse kolmosketjuun. Se on toki asia erikseen, onko NHL:ssä kolmosvitja Puljujärvelle oikea paikka. Ei välttämättä.
Toisaalta, Mathesonin mukaan hän on kuullut luotseilta ja GM:iltä, että Puljujärvi olisi nimenomaan kolmosketjun NHL-hyökkääjä, jollain tapaa Kasperi Kapasen tyylinen peluri. Toimittajan mukaan tämä, kolmosketju, voisi olla Oilersin myyntivaltti, eikä suinkaan se, että kyseessä on nelosvaraus.
Matheson näkee, että työkaluja ja kokoa on (193cm, 91kg).
– Peliälyssä on puutteita.
Puljujärvi on pelannut taalaliigassa Oilersin paidassa 139 peliä pistein 17+20=37 (-10).
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Montrealilta yllätyshankinta – Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Joel Armia vaihtaa seuraa NHL:ssä – tässä uusi osoite
- Nyt jysähti – Brock Boeser teki todellisen yllätysratkaisun!
- Dallas Stars pestasi uuden päävalmentajan
- Yllätyskauppa – Viktor Arvidsson vaihtaa NHL-seuraa!
- Logan Stankoven solmi kahdeksan vuoden jatkosopimuksen Carolinan kanssa
- Kova kohtalo: Carolina näytti suomalaispelaajalle ovea!
- Vancouver rysäytti kaksi jättisopimusta: Thatcher Demkolle hurja vuosipalkka
- TSN: Mikael Granlund vaihtaa NHL-seuraa!
- Toronto Maple Leafs rysäytti jättidiilin pöytään!
- Fanit haltioissaan – NHL-superlupaus valitsi huikean pelinumeron!
- Mitch Marnerin tilanteessa uusi dramaattinen käänne
- Kasperi Kapanen jatkaa Edmonton Oilersissa – näin kävi palkalle
- Karmea yllätyspaljastus: NHL-supertähden ura voi olla ohi
- Ville Husson ensi kauden NHL-seura selvisi – miljoonadiili!
- Vegas ja Nashville jysäyttivät kolmen pelaajan jättikaupan!
- Vladimir Tarasenko kaupattu NHL:ssä
- Nämä suomalaiset varattiin NHL-draftissa