Tiesitkö tätä? Marko Anttila on pelannut samassa ketjussa Patrick Kanen kanssa: ”Se oli iso maailma”

Jokereista ja Leijonista tuttu Marko Anttila paljasti vuonna 2019 tehdyssä haastattelussa, että hän on pelannut yhden ottelun samassa ketjussa Patrick Kanen kanssa.
Tämä tapahtui Chicago Blackhawksin leirillä vuonna 2007, kun Kane oli varattu NHL:ään koko tilaisuuden ykkösenä. Anttila oli puolestaan varattu seuraan yhdeksännellä kierroksella vuonna 2004.
– Tulokaspelaajien leirillä pelattiin yksi peli samassa ketjussa. Täytyy kysellä, muistaako hän minut vielä. Viime keväänä ei muistanut, Anttila sanoi Leijonat.comille viime kevään MM-kisoissa ennen Yhdysvallat-ottelua.
NHL-leirstä jäi Anttilalle hyviä muistoja. Samalla hän kuitenkin myönsi, ettei hän ollut tuohon aikaan lähelläkään NHL-tasoa.
– Se oli iso maailma. Menin sinne suoraan Lempäälästä. Kuviot olivat vähän isommat. Sinänsä harmi, että olin silloin vielä todella raakile. Siinä tilanteessa ei ollut vielä käyttöä, hyökkääjä pohti.
Harjoitusten välissä Anttila ehti seuraamaan muun muassa Kanen toimintaa mediarumpan keskellä. Se on jäänyt Jokerit-hyökkääjän mieleen.
– Oli hieno seurata, miten tähtipelaaja toimii arjessa. Hän ja Jonathan Toews olivat heti valmiita NHL:ään. Se näkyi kyllä.
Haastattelu on tehty toukokuussa 2019.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Colorado Avalanchen tehomies vaihtaa seuraa: Solmi rahakkaan sopimuksen
- Nyt puhuu Mitch Marner: Tämän takia valitsi Vegasin – näpäytti Torontoa
- NY Rangers ja Carolina pyöräyttivät ison treidin – tähtipakille jättisopimus
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Montrealilta yllätyshankinta – Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Joel Armia vaihtaa seuraa NHL:ssä – tässä uusi osoite
- Nyt jysähti – Brock Boeser teki todellisen yllätysratkaisun!
- Dallas Stars pestasi uuden päävalmentajan
- Yllätyskauppa – Viktor Arvidsson vaihtaa NHL-seuraa!
- TSN: Mikael Granlund vaihtaa NHL-seuraa!
- Fanit haltioissaan – NHL-superlupaus valitsi huikean pelinumeron!
- Toronto Maple Leafs rysäytti jättidiilin pöytään!
- Kova kohtalo: Carolina näytti suomalaispelaajalle ovea!
- 50 miljoonaa dollaria! NY Islanders kiinnitti tähtipelaajansa jättisopimuksella
- Kasperi Kapanen jatkaa Edmonton Oilersissa – näin kävi palkalle
- Boston Bruins kiinnitti maalitykkinsä: kuuden vuoden jättisopimus
- Vladimir Tarasenko kaupattu NHL:ssä
- Vegas ja Nashville jysäyttivät kolmen pelaajan jättikaupan!
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!