Uutta tietoa mahdollisuudesta saada NHL-pelaajat olympialaisiin: näin IIHF-pomo Rene Fasel kommentoi tilannetta!
Kuva: Getty Images
NHL-pelaajat olivat mukana kaikissa talviolympialaisissa 1998-2014, mutta edellisissä, Etelä-Korean Pyeongchangissa käydyissä kisoissa maailman parhaita kiekkoilijoita ei kaukalossa nähty.
Kansainvälisen jääkiekkoliiton (IIHF) puheenjohtaja Rene Fasel on päivittänyt tilannetta mahdollisuudesta saada NHL-pelaajat mukaan jälleen seuraaviin, Pekingissä 2022 käytäviin talvikisoihin.
– Ennen koronapandemiakriisiä meillä oli hyvä keskusteluyhteys NHL:n kanssa pelaajien mahdollisesta osallistumisesta, mutta nyt emme tiedä millainen seuraavasta kaudesta siellä tulee, emmekä siitä millainen sesonki Euroopassa on, Fasel toteaa uutistoimisto RIA Novostille ja jatkaa:
– Maailma on tällä hetkellä täysin sekaisin, eikä kukaan pysty sanomaan saapuvatko NHL-pelaajat kisoihin (2022 olympialaisiin). Toivon kuitenkin, että heti kun koronavirus saadaan hallintaan tilanne voisi muuttua. On nähtävä kuinka paljon rahaa NHL häviää ja mikä on tilanne Kiinassa.
Fasel uskoo NHL-pelaajien tulon kisoihin ratkeavan ensi keväänä. Vielä tammikuussa sveitsiläinen asetti taalaliigan komissaari Gary Bettmanille takarajaksi ensi elokuun lopun.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ykkösvaraus ei mahtunut mukaan! Tässä on Kanadan hirmuinen olympiajoukkue
- Suomalaislupaus passitettiin NHL:stä farmiin
- ESPN: Kanada teki ison päätöksen Macklin Celebrinin suhteen!
- TSN: Ruotsin NHL-tähti jää pois olympialaisista!
- Matthew Schaefer teki huimaa NHL-historiaa!
- Calgary jysäytti jatkosopimuksen järkälemäisen yllättäjänsä kanssa
- Kohutun NHL-lupauksen ura jatkuu – siirtyy yllättäen Venäjälle
- Juuso Välimäki: uusi seura
- Kevin Lankinen kaunisteli uskomatonta tilastoaan!
- Toimittaja: Edmonton ison ratkaisun edessä – 35 maalin pistetykki kaupataan
- Juuso Välimäki: uusi seura
- Columbus ja Pittsburgh pyöräyttivät treidin: Jarmo Kekäläisen ykkösvaraus kaupattu
- Carolina Hurricanes hankki hyökkääjäjärkäleen Edmonton Oilersista
- Hurja ehdotus: Auston Matthews lihoiksi – tässä uusi seura?
- Toimittaja: Edmonton ison ratkaisun edessä – 35 maalin pistetykki kaupataan
- TSN: Ruotsin NHL-tähti jää pois olympialaisista!
- New York Rangers saamassa järkälemäisen vahvistuksen
- Ottawan tähtivahti sivuun joukkueen toiminnasta – Leevi Meriläiselle huipputilaisuus
- Karu uutinen – Carolina-vahdin kausi ohi!
- Mathew Barzal sikaili järjettömällä tavalla – Patrick Roy latasi suorat sanat