Montrealin valmentaja myöntää: seura tähtipuolustajan kintereillä!

Kolmella voitolla ja neljällä tappiolla kautensa aloittanut Montreal Canadiens etsii tällä hetkellä uutta kärkipuolustajaa.

31 Thoughts -podcast kertoi torstaina seuran etsivän tällä hetkellä vasemmalta laukovaa kahteen kärkipariin soveltuvaa puolustajaa. Seuran päävalmentaja Claude Julienin vahvistettua uutisen huhut kanadalaisseuran kohteista ottivatkin välittömästi tuulta alleen.

The Athleticin toimittaja Kevin Kurz ilmoitti Canadiensin tarkkailleen jo jonkin aikaa San Jose Sharksia kenties siirtoaikeet mielessään. Kurz kertoi ennen kaikkea yhtenä liigan parhaista puolustavista pakeista tunnetun Marc-Edouard Vlasicin olevan Habsin kiikarissa.

Vlasicin 8-vuoden ja 56 miljoonan dollarin arvoinen sopimus ulottuu kevääseen 2023, minkä lisäksi miehellä on pahvissaan siirrot kokonaan kieltävä pykälä.

32-vuotiaan puolustajan alkukausi Sharksin riveissä on joka tapauksessa ollut surkuhupaisa. Konkarin plusmiinus-tilasto näyttää seitsemän pelin jälkeen karmeaa lukua -8. Pisteitä Quebecissä kasvanut puolustaja ei ole onnistunut lyömään tauluun ainuttakaan.

Olisiko Montreal valmis ottamaan riskin ikääntyvän, seitsemän miljoonaa dollaria kaudessa tienaavan kanadanranskalaisen suhteen? Entä olisiko Vlasic itse valmis edes luopumaan siirrot estävästä pykälästä ja vaihtamaan Kalifornian lämmön Montrealin mediapaineeseen?

Suomalaisittain mielenkiintoinen tieto on Pittsburgh Penguinsin Juuso Riikolan nimen yhdistäminen useissa lähteissä niin ikään Canadiensiin. Joensuulaislähtöinen puolustaja on jäänyt sitten viime kauden alkupuoliskon todella pieneen rooliin pingviinipaidassa.

LUE MYÖS: NHL-toimittaja uskoo: Rasmus Ristolainen ei enää myynnissä – tässä syy

LUE MYÖS: Vaihtaako Ilja Kovaltshuk seuraa kesken kauden? Tämä erikoinen sopimuskikkailu herättämässä seurojen kiinnostuksen

» Siirtouutiset, siirtohuhut ja kaikki toteutuneet siirrot löydät erikoissivultamme!