Kesäkauden aikana Phil Kesselin Arizona Coyotesiin kaupannut Pittsburgh Penguins on edelleen tiukilla palkkakattonsa kanssa.

Brandon Tanevin hyökkäykseensä 3,5 miljoonan dollarin vuosisopimuksella hankkinut sekä Zack Aston-Reesen ja Teddy Bluegerin riveissään pitänyt seura on tällä hetkellä 157 000 dollarin palkkakaton yläpuolella, minkä lisäksi GM Jim Rutherford ilmoitti seuran aikovan vielä sorvata jatkosopimuksen RFA-puolustaja Marcus Petterssonin kanssa.

Vasta viime kaudella paikkansa NHL:ssä vakiinnuttanut ja lupaavat tehot 2+23 iskenyt 23-vuotias ruotsalaispuolustaja tarvitsee sopimuksen, minkä vuoksi Penguinsin on raivattava lisää tilaa palkkakattoonsa.

The Athleticin toimittaja Josh Yohe kertoo seuran kaupittelevan Petterssonin tieltä tiettävästi ennen kaikkea kahta hyökkääjäänsä, Nick Bjugstadia (vuosipalkka 4,1 miljoonaa dollaria) sekä Bryan Rustia (3,5 miljoonaa).

Myös 32-vuotiaan puolustaja Jack Johnsonin 3,25 miljoonan dollarin arvoisen vuosipalkan ulos ostaminen on yksi vaihtoehdoista, joskaan Penguinsin nykyinen puolustajatilanne ei taida sallia jälleen yhden konkaripuolustajan päästämistä menemään.