Minnesota Wild hankki helmikuun siirtotakarajalla sveitsiläishyökkääjä Kevin Fialan Nashville Predatorsista vaihdossa suomalaishyökkääjä Mikael Granlundiin.

Rajoitetun vapaan agentin statuksella liikkeellä oleva 22-vuotias Fiala ei ole toistaiseksi allekirjoittanut jatkosopimusta uuden seuransa kanssa. Wildilla on palkkakatossaan 9,4 miljoonaa dollaria vapaata tilaa, joskin seuran kokoonpano alkaa näyttää valmiilta lukuunottamatta Fialan sekä toisen RFA-hyökkääjä Joel Eriksson-Ekin sopimuksia.

Predatorsin vuoden 2014 varaustilaisuudessa 1. kierroksella (11.) varattu Fiala nakutti viime kaudella 39 tehopistettä, joskin miehen tulevan vuosipalkan arvioiminen on varsin haastavaa. Potentiaalia miehellä riittää, nakuttihan laitahyökkääjä toissa kaudella jo lupaavat 48 tehopinnaa.

Seuran sisäpiiritoimittaja Michael Russo uskoo Fialan tulevan sopimuksen vuosipalkan pyörivän 3,1-3,6 miljoonan dollarin kieppeillä, joskin toimittaja arvelee sen saattavan kohota jopa neljään miljoonaan taalaan sopimuksen pituudesta riippuen. Russo uskoo Fialan allekirjoittavan pituudeltaan 2-3 vuotisen siltasopimuksen, jonka aikana miehen odotetaan osoittavan lopullisen tasonsa NHL:ssä.

Wildin toimistolla kesä on ollut muutenkin rauhallinen, onhan Dallas Starsista tullut hyökkääjä Mats Zuccarello seuran ainoa mainittava kesähankinta.