Ottawa Senators tekee nousua NHL:n pohjamudista luottaen tulevaisuudessa vahvasti nuoriin pelaajiinsa.

Seura solmi hiljattain 2-vuotisen jatkosopimuksen ruotsalaisvahti Anders Nilssonin kanssa. Lisäksi veteraanivahti Craig Andersonin sopimus kattaa vielä tulevan kauden. Sijaiskärsijäksi onkin nyt joutumassa toinen seuran kokeneista torjujista, 29-vuotias Mike Condon.

Miehen sopimus 2,4 miljoonan dollarin kausitienesteillä kattaa vielä tulevan kauden, joskin Andersonin ja Nilssonin hoitaessa torjuntavastuun käyttöä suhteellisen kalliille kolmosvahdille ei Senatorsissa ole.

Senatorsin seurajohto yrittääkin tiettävästi tehdä kesällä kaikkensa miehen sopimuksen heivaamiseksi toisaalle. Myöskään farmissa miehelle ei liene käyttöä seuran luottaessa AHL:n puolella nuoriin tulevaisuuden nimiinsä, Filip Gustavssoniin, Joey Daccordiin, sekä mahdollisesti Marcus Hogbergiin.

Ottawa Sun uutisoikin Condonin ”päivien seurassa olevan nyt luetut”. Miehen sopimuksen ulosostaminen maksaisi Senatorsille kahden seuraavan kauden aikana yhteensä 1,4 miljoonaa dollaria, joten siirtokumppanin puuttuessa tällä kaudella loukkaantumisen vuoksi vain kolme ottelua pelanneen jenkkikassarin tie vienee kesällä vapaille markkinoille.

Vielä kaudella 2016-17 Senatorsin maalilla 40 peliä varsin komealla torjuntaprosentilla 91,4 torjuneelle Condonille saattaisikin löytyä siirron myötä käyttöä vaikkapa Antti Niemestä luopuneen Montreal Canadiensin riveissä, joka etsii parhaillaan luotettavaa, mieluiten kokenutta kakkosvahtia tuuraamaan tähtivahti Carey Pricea reilun parinkymmenen ottelun verran tulevan runkosarjan otteluruuhkassa.