Anaheim Ducksin katastrofaalisen heikosti sujunut NHL-kausi päättyy tänä vuonna runkosarjaan.

Joukkueen GM:n sekä nyt myös päävalmentajan ruutua hoitava Bob Murray vihjasi seuran nettisivuilla vahvasti siihen suuntaan, että seuran kahden konkarihyökkääjän, vuosikymmenen alussa NHL:n parhaan puolustavan hyökkääjän Selke-palkinnolla muistetun keskushyökkääjä Ryan Keslerin sekä laitahyökkääjä Patrick Eavesin uran viimeiset pelit on jo nähty.

Lonkkavaivoista kärsivä Kesler on ollut sivussa viimeisen seitsemän peliä. 34-vuotias sai maaliskuun alussa täyteen 1000 runkosarjaottelua, eikä jatkoa liene luvassa.

– Aiomme tavata lääkäreiden kanssa tänään. Kesin täytyy saada elämänsä järjestykseen, eikä pelaaminen välttämättä ole enää hyväksi hänen kropalleen. Epäilen vahvasti, ettette näe häntä enää tällä kaudella, Murray kommentoi.

Uudelleenrakennuksen keskellä oleva Ducks tulee todennäköisesti neuvottelemaan Keslerin kanssa siitä, miten miehen sopimuksen jäljellä olevat kolme viimeistä vuotta hoidetaan. 6,8 miljoonaa dollaria kaudessa tienaava jenkkisentteri on iskenyt tämän kauden 60 ottelussa vaisut tehot 5+3.

Myös 34-vuotiaan Eavesin NHL-ura lienee paketissa. Kahden viimeisen kauden aikana yhteensä yhdeksän NHL-ottelua pelannut laitahyökkääjä on kärsinyt pitkään jonkinlaisista viruksen jälkioireista, eikä miehen tilaan ole saatu tiettävästi vieläkään lopullista diagnoosia.

– Hänen tilanteensa on ottanut takapakkia. Mitään diagnoosia ei ole. Kuten Kesin tapauksessa, toivomme hänen pääsevän parempaan kuntoon jatkaakseen normaalia elämää, Murray kommentoi.

Eaves on pelannut urallaan 633 runkosarjaottelua tehoin 132+110=242. Kesler puolestaan on iskenyt 1001 ottelussa tehot 258+315=573.

MUITA AAMUN AIHEITA:

Katsomokomennus jatkuu – Los Angeles Kingsin tähtihankinta Ilja Kovaltshuk latasi suorat sanat päävalmentajastaan

Mikko Rantasen loukkaantumisesta huolestuttavia uutisia – aamujäät jäivät väliin!

Törkytaklauksesta rapsahti kakkua! Tampa Bayn hyökkääjä pelikieltoon, tilalle todella kokenut konkari!