NHL-seurat piirittävät SHL-tähteä – agentti puhkuu: ”Jos hän haluaa allekirjoittaa NHL-sopimuksen, niin sitten hän tekee sen”
Kuva: Getty Images
Ruotsalaislehti Expressen uutisoi maanantaina, että Skellefteån puolustaja Emil Djuse herättää kiinnostusta rapakon toisella puolella.
25-vuotiaan puolustaja agentti Jacob Hedin ainakin tietää, että hänen suojattinsa on nyt tulikuumaa tavaraa.
– Jos hän halaa allekirjoittaa NHL-sopimuksen, niin sitten hän tekee sen, Hedin laukoi Expressenin haastattelussa.
– Olen kerännyt tietoa kiinnostuneista NHL-seuroista. Nyt on vain Emilin vuoro tehdä päätös. Hänellä on paljon valinnanvaraa, pelaaja-agentti jatkoi.
181-senttinen ja 86-kiloinen puolustaja on pelannut tällä kaudella SHL:ssä 49 ottelua tehoin 6+16=22.
Expressenin tietojen mukaan ainakin Calgary Flames olisi Djusen kintereillä. Muita seuroja lehti ei osannut vielä mainita – eikä Hedinkään sitä suostunut avaamaan.
– Ette saa ikinä minua paljastamaan sitä. Hän allekirjoittaa NHL-sopimuksen, jos haluaa – nyt on viitteitä siitä, että hän haluaa tehdä niin, agentti valaisi.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sisäpiirilähteet: Kaapo Kakon ympärillä käynnistyi odottamaton siirtokuvio – ratkaisu voi tulla pian
- Tässä ovat NHL:n kesän vapaiden markkinoiden kuumimmat nimet
- Paljastus Dylan Larkinista: Tähän seuraan tähtisentteri haluaa
- Edmonton Oilers -järkäleelle viiden vuoden jatkosopimus
- Jättipommi – Pekka Rinne valittiin Hockey Hall of Fameen: ”Melkoinen yllätys”
- ESPN: Erik Haulan hintalappu paljastui – teki yhden asian selväksi
- Nyt tuli lisää lunta tupaan – toinenkaan NHL-supertähti ei lämpeä Ottawan projektille
- Yksi kesän kuumimmista NHL-nimistä katosi markkinoilta juuri ennen avautumista – jättidiili valmis
- Yksi päivä käynnisti jättimäisen supertähtien muuttoliikkeen NHL:ssä
- Näkökulma: Brady Tkachuk -kaupan voittajasta ei ole epäselvyyttä
- Toimittaja: Kasperi Kapanen vaihtamassa joukkuetta NHL:ssä!
- Yksi vaihtoehto vähemmän vapaille markkinoille – Edmonton teki 20 miljoonan diilin NHL:ssä
- Näkökulma: Brady Tkachuk -kaupan voittajasta ei ole epäselvyyttä
- ESPN: Erik Haulan hintalappu paljastui – teki yhden asian selväksi
- Yksi päivä käynnisti jättimäisen supertähtien muuttoliikkeen NHL:ssä
- Näihin neljään seuraan Brady Tkachuk oli valmis siirtymään
- Nyt tuli lisää lunta tupaan – toinenkaan NHL-supertähti ei lämpeä Ottawan projektille
- Jarmo Kekäläinen iski tähdelleen hurjan sopimustarjouksen – lähes 50 miljoonaa dollaria!
- Kaupataanko Rasmus Ristolainen viimein? ”Todennäköisesti”
- Mestarihyökkääjän jatkosopimus julkistettiin kesken Stanley Cup -juhlien – ”Kaksi v*tun vuotta”