Nähdäänkö uudenvuodenaattona Stanley Cup –finaalien ennakkonäytös?

Uudenvuodenaaton alkuillassa nähdään potentiaalinen vaihtoehto Stanley Cupin loppuotteluksi kesälle 2019. Washington Capitals ja Nashville Predators lähtevät vuoden viimeiseen otteluun täysin erilaisista lähtökohdista.
Capitals on itäisen konferenssin kolmantena ja on ollut huimassa vireessä jo pitkän jakson. Hallitseva mestari on hävinnyt viimeisestä 20 ottelustaan vain neljä ja etenee parhaillaan neljän ottelun voittoputkessa.
– Mielestäni meidän pitää silti jatkuvasti olla parempia. Joukkueena olemme tietoisia, että maanantaina vastassa on erilainen hirviö, mutta olemme valmiita ja hyvän jääkiekkojoukkueen kohtaaminen on hauskaa, Capitalsin laitahyökkääjä Tom Wilson sanoi ottelun alla seuran verkkosivujen mukaan.
Predators on lännessä viidentenä, mutta kuntopuntarissa joukkue löytyy taulukon häntäpäästä. Se on hävinnyt kuusi viimeistä otteluaan. Tulivoimainen hyökkäys ei ole onnistunut yhdessäkään näistä otteluista iskemään kolmea maalia enempää ja kolmessa se jäi maaleitta tai osui vain kerran. Vaikka hyökkäyksestä löytyy leveyttä, Filip Forsbergin odotetaan kuumeisesti toipuvan takaisin pelikuntoon käsivammastaan.
Nashvilleltä puuttui viime viikolla samaan aikaan joukko muitakin tärkeitä pelaajia loukkaantumisten vuoksi, mutta esimerkiksi P.K. Subban ja hyökkääjä Viktor Arvidsson palasivat joulutauon jälkeen kokoonpanoon. Subbanilta jäi välistä 19 ja Arvidssonilta peräti 24 Predatorsin ensimmäisistä 38 ottelusta kuluvalla kaudella.
Uudenvuodenaaton ottelu on joukkueiden ensimmäinen keskinäinen kohtaaminen kuluvalla kaudella ja Viasat Jääkiekko sekä Viaplay näyttävät ottelun suorana lähetyksenä kello 19.35 alkaen Antti Mäkisen selostamana.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Tiesitkö? Huimia pisteitä latonut Antti Suomela voi pystyä 25 vuotta vanhaan temppuun
- Mikko Rantanen nousi NHL:n maalipörssissä kohisten – Coloradolta todella nolo sulaminen: ”Pitää katsoa peiliin”
- Ville Husso venyi loppuhetkien kahteen huikeaan torjuntaan – Detroit voitti trillerin: ”Maalivahdin voitto”
- Andrei Vasilevski torjui itsensä NHL-historian ykköseksi! Legendat jäivät kauas taakse
- Juuso Pärssinen nousee tulokkaiden pörssissä kohisten – iski 20 pinnan rajan rikki harvinaisella tavalla
- Järjetön tappelusuma! Minnesotan ja Philadelphian ottelussa kiehui pahasti yli
- NY Rangers -järkäleelle kahden vuoden jatkosopimus kouraan
- The Athletic: Buffalo Sabres valmistelee NHL-kauden isointa siirtopommia – huippuhankinta vireillä
- Andrei Kuzmenko löi rahoiksi NHL:ssä – jättipalkka kouraan!
- St. Louis Bluesin supertähti laukoo suorat sanat treidihuhuista: ”Jos et menesty…”
- NHL-toimittaja: Jesse Puljujärven nimi liitettiin mielenkiintoiseen vaihtokauppaan!
- NHL-toimittajalta karu paljastus Kasperi Kapasesta
- Evander Kane joutuu sivuun NHL-kaukaloista – suuntaa oikeuteen
- Hurja video leviää somessa! 51-vuotias NHL:n tappelijalegenda Donald Brashear takoi vastustajan verille kaljaliigassa
- Dallas hakee viimeistä palasta mestaruusjoukkueeseen? Lähde: Tämä pelaaja kaupan
- TSN: 7,5 miljoonan dollarin NHL-kapteeni on virallisesti kaupan!
- NHL:ssä neljän pelaajan vaihtokauppa! Colorado ja San Jose vaihtoivat pelaajia
- NHL-tähti takoo pisteitä ennätystahdilla – tilastoissa yksi kummajainen: ”Miten ihmeessä?”
- Väite: NHL-seura käynnistämässä hurjan tyhjennysmyynnin – suomalaisjättikin kaupan!
- Lähde: Niko Mikkola myynnissä – ainakin yksi seura tarttui jo puhelimeen