Carolina Hurricanes paljasti kunnioittavansa perintöään ja pelaavan ensi kaudella kaksi ottelua vihreässä pelipaidassa. Paita on niiltä ajoilta, kun seura tunnettiin vielä Hartford Whalersina.

Whalers pelasi NHL:ssä vuosina 1979-1997. Tuon jälkeen seura muutti pohjois-Carolinaan ja muutti nimensä Carolina Hurricanesiksi. Suomalaisista Sami Kapanen ja Risto Siltanen pelasivat aikoinaan Whalers-paidassa.

– Olemme ylpeitä historiasta ja perinteistä, jotka olemme rakentaneet 21 vuodessamme pohjois-Carolinassa. Mutta emme ole koskaan heittäneet pois tämän seuran tekemiä suorituksia 18 Connecticutissa pelatun vuoden aikana, Hurricanes-GM Don Waddel kertoo seuran kotisivuilla.

– Tämä on mahdollisuus juhlia joukkueemme perintöä ja niitä pelaajia ja valmentajia, jotka tekivät pohjatyötä tämän seuran eteen.

Carolina Hurricanes

@Canes
It's back. 🐳

12.23.18 » n.carhur.com/2R5GEJM