Nyt on itsevarmaa! NHL-seuran kanadalaispeluri nostaa joukkueensa yhdeksi suosikeista: ”Hyvältä näyttää”
St. Louis Blues on yksi kesän aikana eniten vahvistuneista NHL-joukkueista – ainakin paperilla.
Missourilaisseura hankki riveihinsä hurjan määrän tulivoimaa ja nappasi vapailta markkinoilta hyökkääjät David Perronin, Tyler Bozakin ja Patrick Maroonin. Lisäksi joukkuetta vahvistaa Buffalo Sabresista treidattu Ryan O’Reilly.
Joukkue näyttää kieltämättä hyvältä ja myös Bluesin kanadalaispuolustaja Joel Edmundson pitää näkemästään.
– Uskomme olevamme nyt NHL:n viiden parhaan joukossa. Olimme viime kaudella liigan keskikastissa, mutta nykyisellä joukkueella ja itseluottamuksella olemme todella innoissamme tulevasta leiristä ja alkavasta kaudesta. Joukkueemme on uusi ja näyttää myös hyvältä, Edmundson täräytti NHL:n verkkosivuilla.
25-vuotias puolustaja allekirjoitti St. Louisin kanssa kesällä vuoden mittaisen ja 3 miljoonan dollarin arvoisen jatkosopimuksen. Tarjolla olisi ollut myös monivuotinenkin jatkopahvi, mutta Edmundson uskoo osakkeensa paranevan tulevan kauden myötä. Menneellä sesongilla hän takoi pelaamassaan 69 ottelussa 17 tehopistettä.
– Suunnittelin vuoden toisella puoliskolla ja alkukesästä monivuotista jatkosopimusta. Mutta sitten näin joukkueen uudet hankinnat… agenttini sanoi, että yksivuotinen voisi sopia minulle paremmin, joten tämä käy minulle todella hyvin, Edmundson perusteli.
LUE MYÖS:
- Edmontonissa raju vastareaktio – jo 24 000 ihmistä haluaa kohuhankinnan ulos: ”En voi tukea tätä joukkuetta”
- Se oli siinä: yli 700 NHL-ottelun veteraani lyö luistimet naulaan – löysi heti uuden työn
- Detroitilta iso ulostulo Dylan Larkinista!
- Carolina kiinnitti yli 400 NHL-ottelun Stanley Cup -mestarin
- Herkullinen huhu NHL:stä – Jarmo Kekäläinen maalitykin kintereillä!
- Näkökulma: NHL:ssä aukesi yllättäen ovi – Patrik Laine olisi ratkaisu
- 54 NHL-ottelun mies löi rahoiksi – yli 20 miljoonaa kouraan!
- Detroitille merkittävä uutinen – supertähti kommentoi jatkosuunnitelmiaan
- Carolina Hurricanes: kolme pelaajakiinnitystä – mukana päävalmentajan poika
- Aleksander Barkov kertoo nyt, mitä Patrik Laineelle kuuluu
- Näkökulma: NHL:ssä aukesi yllättäen ovi – Patrik Laine olisi ratkaisu
- Brady Tkachukilta hurja lausunto Aleksander Barkovista!
- Nyt selvisi, missä loput NHL-ottelut näytetään
- Nyt kuohuu – Edmonton Oilers teki kohuhankinnan!
- Leo Carlsson: suorat sanat jättisopimuksesta – otti kantaa Chris Kreiderin lähtöön
- Ottawa-tähdeltä suorat sanat Brady Tkachukin lähdöstä: ”Valehtelisin, jos sanoisin…”
- Patrik Laineelle esitettiin yllättävä paluuidea – suomalaisen nimi nousi jälleen esiin NHL:ssä
- Aleksander Barkov kertoo nyt, mitä Patrik Laineelle kuuluu
- 54 NHL-ottelun mies löi rahoiksi – yli 20 miljoonaa kouraan!
- Yllätysratkaisu! Anaheim ostamassa tähtihyökkääjän sopimuksen ulos