Jääkiekkoraamattu nostaa Eeli Tolvasen jalustalle – ”Veto lähtee kuin Brett Hullilla”
Kuva: Getty Images
Jääkiekkoraamattunakin tunnettu The Hockey News kävi lävitse Nuorten Leijonien menestysmahdollisuuksia tulevissa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa.
Viime vuonna nuorten MM-kaukaloita dominoi kolmikko Sebastian Aho, Patrik Laine & Jesse Puljujärvi, jotka iskivät valtaosan Leijonien maaleista. Tulitukea hyökkääjien osalta antoivat puolestaan Mikko Rantasen ja Kasperi Kapasen kaltaiset pelaajat; heidän kaikkien ollessa poissa, lovia riittää melkoisesti paikattavaksi.
The Hockey Newsin artikkelissa todetaankin suoraan, että mikäli Suomi mielii edes yrittää puolustaa maailmanmestaruuttaan, on sen pakko kyetä maalintekoon.
Sinällään Nuorten Leijonien maalintekovoimasta saatiin positiivisia signaaleja kenraaliharjoituksessa Slovakiaa vastaan, kun Suomi möyhensi vastustajan 8-1-lukemin, mutta toisaalta taas Kanadaa vastaan joukkue jäi nollille, kun ottelu päättyi kisaisännille 5-0.
Artikkelin kirjoittanut toimittaja Ryan Kennedy nostaa jutussaan esille yhden nimen ylitse muiden, mitä tulee maalintekoon. Tuo nimi on Eeli Tolvanen, jota jutun mukaan eräs NHL-kykyjenetsijä ylisti seuraavin sanoin.
– Hän ratkaisee pelejä. Hän tekee maaleja, kun haluaa ja hän tekee todella isoja maaleja. Hän luo taidoillaan ylivoimatilanteita ja ylipäätään hänen pelissään on niin paljon eri ainesosia.
– Kaiken lisäksi hän vetää paremmin suoraan syötöstä kuin kukaan muu. Veto lähtee kuin Brett Hullilla.
Tolvasen ohella maalintekosektorin suhteen oman mainintansa saa Kristian Vesalainen, joka ampui juuri harjoitusottelussa Slovakiaa vastaan hattutempun. Heidän vastuullaan on siis paljon maalinteon osalta.
Kehuja kerää erityisesti Leijonien puolustus, Olli Juolevi ja Vili Saarijärvi etunenässä.
LUE MYÖS:
- NHL:ssä jysähti – Montreal leipoi yllätyskaupan!
- Se oli siinä – tunnettu NHL-puolustaja lopettaa vain 32-vuotiaana!
- Rangersille karmea isku – supertähti talutettiin pois jäältä: ”Kauheaa”
- Floridalle murheellisia uutisia: Brad Marchandin sairasloman pituus selvisi
- Florida Panthers iski silmänsä tuttuun Stanley Cup -mestariin – tilanteessa yksi iso ongelma
- Matthew Tkachukin ”rottaominaisuus” sai Ismo Lehkosen suuttumaan: ”Inhoan yli kaiken”
- USA:n olympiatähti ottaa kantaa amerikkalaisten lähtöhaluihin Kanadasta: ”Surullista”
- Mikko Rantanen hurjasteli hirmutehot – valmentaja nosti esiin yhden osa-alueen: ”Ihailen erityisesti”
- Patrik Laine neuvottelee NHL-pestistä – toinen maalitykki voi viedä paikan
- TSN: Brad Marchandin loukkaantumisesta iso päivitys
- TSN: Brad Marchandin loukkaantumisesta iso päivitys
- Edmonton ja Pittsburgh rysäyttivät kaupan – alkukauden tehomies vaihtaa NHL-seuraa!
- Patrik Laine neuvottelee NHL-pestistä – toinen maalitykki voi viedä paikan
- Patrik Laine yhä ilman seuraa – nyt agentti paljastaa suomalaisen tilanteen
- Patrik Laine ei löydä uutta seuraa – Pierre LeBrun: Tätä NHL-seurat pelkäävät
- Florida Panthers iski silmänsä tuttuun Stanley Cup -mestariin – tilanteessa yksi iso ongelma
- Kilpajuoksu Simon Edvinssonista alkoi – kuusi joukkuetta Detroit-tähden kintereillä
- Miro Heiskasen laukaus teki karmeaa jälkeä – tähtipuolustajan tilanteesta hyytävää puhetta: ”Kyse ei ole pelkästään murtumasta”
- Matthew Tkachukin ”rottaominaisuus” sai Ismo Lehkosen suuttumaan: ”Inhoan yli kaiken”
- Patrik Laineesta uusi huhu – yllätysseura kintereillä