Calgary Flamesin otteet parantuneet selvästi – suurin syy löytyý maalin suulta
Calgary Flamesin alkukausi oli todella synkkä. Kesällä hankittu Brian Elliott ei ole onnistunut parhaalla mahdollisella tavalla, mutta myös muun joukkueen peli on ollut kovin sekaisin.
Viime aikoina joukkue on kuitenkin noussut yhdeksi NHL:n kuumimmista joukkueista. Se on viimeiseen kymmeneen otteluun voittanut kuusi ja hävinnyt neljä kamppailua. Juuri yön kierroksella Flames löi Minnesota Wildin rangaistuslaukausten jälkeen 3-2.
Voiton yhtenä takuumiehenä hääri täksi kaudeksi joukkueeseen siirtynyt maalivahti Chad Johnson. Viime kaudella Johnson torjui kiekkoja vielä Buffalo Sabresin maalilla varsin kiitettävästi, sillä hän keräsi liigan heikoimpiin lukeutuvassa joukkueessa 22 voittoa.
Hyvät otteet ovat siivittäneet Flamesin jo taisteluun suorasta pudotuspelipaikasta, johon sillä on matkaa enää kaksi pistettä.
Uusi tuleminen Calgaryssä
Tällä kaudella 30-vuotias Johnson on ollut vakuuttava, sillä hän on pelannut Flamesin maalin suulla nyt 14 ottelua ja torjunut näissä yhdeksän voittoa. Torjuntaprosentti on myös hyvä, kun ottaa huomioon sen, että Flames on päästänyt tällä kaudella toiseksi eniten maaleja liigassa. Hän on syrjäyttänyt täysin Elliottin, joka ei ole voittanut kuin vain kolme ottelua aloittamistaan otteluistaan. Johnsonin nousu on sinällään yllättävää, että hän ei ole aiemmin urallaan ollut näin suuressa valokeilassa. Hän aloitti NHL-uransa kaudella 2009-2010, kun hän pääsi pelaamaan viisi ottelua New York Rangersin maalin suulla. Tuon kauden jälkeen hänen uraansa mahtuu viisi eri joukkuetta, joista viimeisimpänä nyt siis calgarylaisryhmä. Erityisesti kaudella 2013-2014 hän onnistui erinomaisesti Tuukka Raskin kakkosvahtina, kun hän pelasi 23 ottelua, joista hän voitti 17 kappaletta. Johnson onkin urallaan ollut tähän mennessä enemmän varamaalivahdin roolissa. Ja siihen rooliin hänet ilman muuta hankittiin myös täksi kaudeksi. Hän on kuitenkin todistanut, että mikä vain voi olla mahdollista. Saa nähdä kuinka kauan Johnson hyvät otteet jatkuvat, mutta ainakin Flames toivoo, että paras on vielä edessäpäin.LUE MYÖS:
- Aleksander Barkoville taas kova takaisku – Paul Maurice kertoo, missä mennään
- Jarmo Kekäläinen oli lähellä jättikaappausta – Patrick Kane paljasti kulissien takaiset tapahtumat
- Detroit Red Wingsin kriisi syvenee – nyt myös nuori tähti haluaa pois!
- Stanley Cup -mestari Lyle Odelein, 58, on kuollut
- Artturi Lehkonen iski häikäisevän soolomaalin – sai maalivahdin näyttämään tunarilta
- Sebastian Aho ilmiliekeissä NHL:ssä! Rasmus Ristolaiselle paha takaisku
- Aleksander Barkovista tipahti surkea tieto
- Elliotte Friedman kommentoi kuumaa kysymystä Aleksander Barkovin ympärillä
- Kautta ehti kulua viisi minuuttia, kun Detroitissa kiehui yli – fanien mitta on täysi
- Toronton jättitreidistä paljastui yllätys – Auston Matthews sinetöi ystävänsä lähdön
- Näkökulma: NHL on mennyt sekaisin
- Kautta ehti kulua viisi minuuttia, kun Detroitissa kiehui yli – fanien mitta on täysi
- Patrik Laineen perässä kaksi NHL-seuraa! Antti Mäkinen: ”Viikon sisällä aktiivisia”
- Toronton jättitreidistä paljastui yllätys – Auston Matthews sinetöi ystävänsä lähdön
- Elliotte Friedman kommentoi kuumaa kysymystä Aleksander Barkovin ympärillä
- Aleksander Barkovista tipahti surkea tieto
- Jarmo Kekäläinen oli lähellä jättikaappausta – Patrick Kane paljasti kulissien takaiset tapahtumat
- Sergei Bobrovski teki tökerön tempun Gavin McKennalle – antoi naurettavan selityksen
- Detroit Red Wingsin kriisi syvenee – nyt myös nuori tähti haluaa pois!