Hurricanes kavensi rosteriaan – vihattu agitaattori ja suomalaisnuorukainen jäivät ilman NHL-paikkaa
Kuva: Getty Images
Carolina Hurricanes on päättänyt pudottaa Aleksi Saarelan ja Raffi Torresin ulos harjoitusleiriltään. Saarelan pelaajaoikeudet ovat tällä hetkellä seuran hallussa, mutta hän tulee kiekkoilemaan vielä ainakin ensi kauden ajan Liiga-seura Lukon riveissä.
Hänet kaupattiin Hurricanesin organisaatioon viime kaudella osana suurta Eric Staal -treidiä. Saarela ei ole vielä tehnyt debyyttiään pohjoisamerikkalaisissa kaukaloissa, sillä hänen viime kautensa kului Liiga-joukkue Porin Ässissä.
Torres taasen haki Hurricanesista pelipaikkaa tryout-sopimuksen turvin, mutta hän ei – vähemmän yllättäen – onnistunut vakuuttamaan seuran valmennusta. Torres on pelannut viimeisen kolmen kauden aikana yhteensä vain 11 ottelua, joista viisi on tullut NHL-kaukaloissa. Menneellä sesongilla mies kiekkoili AHL-seura San Jose Barracudasin riveissä.
Hänen uraansa ovat varjostaneet viime vuosina useat loukkaantumiset, sekä ennen viime kauden alkua tullut 41 ottelun mittainen pelikielto.
Torres oli uransa parhaina vuosina varteenotettava maalintekijä, vaikkakin hänen pääasiallinen roolinsa oli toimia joukkueen agitaattorina. Parhaimmillaan hän on tehnyt yhden NHL-kauden aikana 27 maalia (2005-06).
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Aku Räty: NHL-sopimus!
- Oliver Kapanen koki jälleen karun kohtalon NHL:ssä!
- Toronto Maple Leafs pudotti ikävän uutisen
- Supertähti iso uhka Leijonille – Justus Annunen varoittaa Roman Josista
- Eeli Tolvasta viedään toiseen NHL-seuraan – saisi tutkaparikseen toisen suomalaisen
- NHL:n pudotuspelit jättimäinen bisnes – asiantuntija: Näin paljon seurat tienaavat
- Jesse Puljujärvi herätti huomion Pohjois-Amerikassa – kovaa NHL-puhetta!
- Nathan MacKinnon: karmea kohtalo
- Tampa Bay Lightning kiinnitti kovaotteisen pelurin
- Raju väite: Colorado Avalanchen GM jättää seuran – siirtymässä kilpailijan leiriin!
- Eeli Tolvasta viedään toiseen NHL-seuraan – saisi tutkaparikseen toisen suomalaisen
- Huhumylly käy kuumana: San Jose Sharksin tähti lähtökuopissa
- Raju väite: Colorado Avalanchen GM jättää seuran – siirtymässä kilpailijan leiriin!
- MM-nöyryytys oli liikaa: Ruotsin tähdet ottivat yhteen – Oliver Ekman-Larsson latasi suorat sanat
- Chicagon 19-vuotiasta superlupausta sattui MM-kisoissa – Jukka Jaloselta tivattiin vastausta
- Nathan MacKinnon: karmea kohtalo
- Cale Makarista synkkä päivitys: kausi ohi?
- Vegas iski Coloradon kuilun partaalle
- Jesse Puljujärvi herätti huomion Pohjois-Amerikassa – kovaa NHL-puhetta!
- Leijonat sai NHL-vahvistuksen mukaan – ketjut myllättiin uusiksi!