IS: Joonas Donskoilta armoton näkemys Jesse Puljujärven NHL-unelmasta
Jesse Puljujärven vahva kausi Sveitsissä ja kaksi maalia viime viikon EHT-turnauksessa eivät vielä vakuuta kaikkia siitä, että suomalaislaituri olisi valmis tekemään paluun NHL:ään.
Ilta-Sanomien asiantuntijana toimiva entinen NHL-hyökkääjä Joonas Donskoi näkee Puljujärven pelissä edelleen samoja ongelmia, jotka ovat seuranneet häntä läpi NHL-uran.
– Näimme samaa vanhaa Jesseä, joka NHL:ssäkin pelasi. Ei hänen pelaamisensa ollut hirveästi muuttunut. Jonkin verran hän yhä kierteli ja kaarteli ja ajoi itsensä tilanteista ohi, Donskoi kiteytti Ilta-Sanomille.
Puljujärven NHL-uraa ovat varjostaneet vaikeudet pelin rytmittämisessä ja kamppailutilanteissa. Donskoin mukaan samat piirteet näkyivät edelleen Leijonissa.
– Puljujärvi yhä ajautuu tilanteiden ulkopuolelle, ajaa tavallaan kamppailuista ohi, eikä pysähdy niihin. Siksi hän häviää kamppailuja, Donskoi jatkoi.
Juuri kamppailupelaaminen ja suoraviivaisuus ovat ominaisuuksia, joita NHL-tason hyökkääjiltä vaaditaan jatkuvasti enemmän.
Puljujärvi pelasi EHT-turnauksessa hetken Florida Panthersin tähtisentterin Anton Lundellin rinnalla. Kahdesta tehdystä maalista huolimatta Donskoi näki yhteispelissä nopeasti tutut haasteet.
– Ajattelinkin, että Puljujärvi ei välttämättä sovi Lundellin vierelle. Lundell on tottunut NHL:ssä pelaamaan tietynlaista jääkiekkoa, johon Puljujärven kaartelu ei välttämättä sovi, Donskoi kertoo.
Puljujärvi siirrettiinkin MM-kisojen harjoituksissa pois Lundellin ketjusta kolmosketjuun Aatu Rädyn ja Janne Kuokkasen rinnalle.
Vaikka Donskoi suhtautui kriittisesti Puljujärven kokonaispeliin, hän nosti esiin yhden merkittävän positiivisen asian. Useista lonkkaleikkauksista kärsinyt hyökkääjä vaikutti liikkuvan jälleen hyvin.
– Kaikkien lonkkavammojen jälkeen hänen luistelunsa näytti kyllä todella hyvältä.
Puljujärvi pelasi Sveitsin NL-liigassa tehokkaan kauden iskemällä 52 ottelussa pisteet 19+33. Hän on puhunut avoimesti tavoitteestaan palata vielä NHL:ään, mutta Donskoin mukaan eurooppalainen pelityyli sopii suomalaiselle selvästi paremmin.
– Jessen pelityyli varmasti sopii Sveitsiin paremmin kuin NHL:ään. Hän on jatkuvassa liikkeessä, ja Sveitsissä myös pelataan kiekolla koko ajan, Donskoi linjaa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Toimittaja: Mike Babcockista ”merkittäviä lisätietoja” – luvassa rumia paljastuksia
- John Tortorella lähtee!
- Valtteri Puustinen jättää NHL:n – uusi seurapomokin ihmeisssään
- Gabriel Landeskog pokkasi kaksi palkintoa – Cale Makarilta koskettavat sanat
- MM-kisojen sensaatiojoukkueen lupaus herätti NHL-seurojen kiinnostuksen
- Näkökulma: NHL:ssä ei ymmärretä mitään valmentamisesta
- Toimittaja: Tämä NHL-seura kiinnostui Stuart Skinneristä!
- Valinta lipsahti julki – tässä Gavin McKennan tuleva NHL-seura!
- Jussi Ahokas: iso NHL-paljastus
- Stanley Cup -finaaleissa hurjaa draamaa – Carolinalle jättimäinen voitto
- Edmonton valmistelee siirtopommia – neuvottelee tähtipuolustajan kanssa
- NHL-pommi muhii – Lähde: Detroitin tähtikapteeni hyväksyy siirron vain näihin kolmeen seuraan
- Pittsburghin suomalaishyökkääjä siirtyy Eurooppaan – tässä uusi osoite!
- NHL:n varaustilaisuus 2026: liveseuranta
- Dylan Larkin muutti kantaansa – taas kolme uutta seuraa mukaan tarjouskisaan
- Valinta lipsahti julki – tässä Gavin McKennan tuleva NHL-seura!
- The Athletic: NHL-järkäle lähellä uransa suurinta sopimusta 31-vuotiaana!
- Suomalaispelaajasta surkea tieto – Carolinan luotsi kertoi suoraan
- Liigasta tutun maalivahdin KHL-sopimus purettiin – tavoitteena paluu NHL:ään
- Montrealilla kaksi vaihtoehtoa seuralegendan suhteen: treidi tai NHL-sopimus silppuriin!