Toronto Maple Leafs on reagoinut joukkueensa surkeaan alkukauteen valmentajapotkuilla.

Päävalmentaja Craig Beruben sijaan lähtöpassit saa apuvalmentaja Marc Savard, joka on vastannut Leafsin ylivoimapelistä. Joukkueen ylivoimaprosentti 13,3 on koko NHL:n surkein.

Myös päävalmentaja Beruben asema on kyseenalaistettu torontolaismediassa useaan otteeseen joukkueen rämpiessä koko itäisen konferenssin jumbosijalla. Toistaiseksi Stanley Cup -mestariluotsi saa kuitenkin jatkaa tehtävässään.

Nyt potkut saanut Savard toimi Leafsin apuvalmentajana vasta toista kauttaan. 48-vuotias kanadalainen oli pelaajana todellinen pistelinko NHL:ssä. Mies pelasi taalajäillä 807 runkosarjapeliä tehden niissä 706 pistettä.

Maple Leafs on kerännyt viimeisestä viidestä pelistään vain yhden voiton. Ero pudotuspeliviivaan on venähtänyt ennen tiistai-illan Pittsburgh Penguinsiä vastaan pelattavaa ottelua jo kuuden pisteen mittaiseksi.

LUE MYÖS: