Florida Pantheres on solminut ”monivuotisen” jatkosopimuksen seuran GM Bill Ziton, 59, kanssa.

Neljättä kauttaan Panthersin seurapomona toimiva pittsburghilaislähtöinen Zito on nostanut Pantheresin nopeasti NHL:n alemmasta keskikastista sarjan kestosuosikkien joukkoon.

Aiemmin seitsemän kautta Columbus Blue Jacketsissa Jarmo Kekäläisen apulais-GM:nä toimineen Ziton nappihankintoihin lukeutuvat mm. Sam Reinhartin, Carter Verhaeghen, Sam Bennettin, Gustav Forslingin sekä Brandon Montourin hankinnat.

Ziton suhmuroimien treidien kruununjalokiveksi nousee silti Matthew Tkachukin tuominen Etelä-Floridaan Calgary Flamesistä vaihdossa seuraikoni Jonathan Huberdeauhun, MacKenzie Weegariin sekä 1. kierroksen varausvuoroon.

– Zito on työskennellyt ensimmäisestä päivästään alkaen sitoutuneesti menestyksen eteen sekä kaukalossa että sen ulkopuolella. Hän on työskennellyt väsymättä luodakseen huippuosaamisen standardit koko organisaatioon. Seuran tulevaisuus ei ole koskaan näyttänyt valoisammalta, Panthersin omistaja Vincent Viola kommentoi Ziton pitkää jatkosopimusta.

LUE MYÖS: