NHL:n siirtomarkkinat kuumenevat kauden kääntyessä tammikuun loppupuoliskolle.

Kovin odotuksin kauteen lähtenyt ja pahemman kerran flopannut Ottawa Senators yksi siirtotakarajan myyjäjoukkueista.

Seuran sisäpiiritoimittaja Bruce Garriochin mukaan Senators olisi nyt tehnyt päätöksensä luopua kesällä vuoden ja viiden miljoonan dollarin sopimuksen allekirjoittaneesta tähtihyökkääjä Vladimir Tarasenkosta, 33.

Viime kauden New York Rangersissä päättänyt konkarilaituri haki kesällä vapailta markkinoilta pitkää sopimusta, mutta sellaista ei ollut NHL:stä tarjolla. Lopulta mies allekirjoitti vain vuoden sopimuksen Senatorsin kanssa aikomuksenaan todistaa olevansa yhä pidemmän ja rahakkaan sopimuksen arvoinen pelimies.

Tarasenkon tehotuoatanto on ollut Senatorsin surkeasta kaudesta huolimatta mallillaan. Venäläistaituri on iskenyt 37 ottelussa tehot 10+18=28.

Tarasenko ei ole tiettävästi ainut Senatorsin kaupittelema tähtinimi. Garriochin vain vuosi sitten kotikaupunkinsa joukkueeseen Arizona Coyotesista kaupattu puolustaja Jacob Chychrun lukeutuu myös seuran kaupittelemiin tähtipelaajiin.