Edmontonin valmentajapotkuista uutta tietoa – sisäpiiritoimittaja paljastaa lähtöpassien todellisen syyn

Edmonton Oilers erotti viikonloppuna päävalmentaja Jay Woodcroftin tehtävistään palkaten tilalle Connor McDavidin juniorivuosien päävalmentaja Kris Knoblauchin.
Sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedmanin mukaan Woodcroftin potkujen taustalla oli yksi mies – eikä se ollut GM Ken Holland tai jopa itse McDavid, vaan seuran kiekkotoimintojen operatiiviseksi johtajaksi kesällä palkattu presidentti Jeff Jackson.
– Potkuilla ei ollut tekemistä Jay Woodcroftin suoritusten kanssa. Edmonton ei voi pelata katastrofikautta, joten jotain muutoksia oli tehtävä, Friedman pohjustaa 32 Thoughts -podcastissaan.
– Loppupeleissä Jeff Jackson teki päätöksen. Knoblauch kertoi minulle Jacksonin olleen kaiken takana. En osta väitettä siitä, että pelaajat jyräsivät Woodcroftin yli, Friedman jatkaa.
Friedmanin mukaan Jacksonin tekemä päätös ohi viimeistä sopimuskauttaan GM:n pestissä toimivan Hollandin on vahva merkki siitä, että konkari-GM:n aika seurassa on lähellä päätöstään.
– Holland oli kaveri, joka toi Woodcroftin seuraan. Nyt seurassa on kuitenkin uusi seriffi, Friedman viittaa aiemmin McDavidin agenttinakin työskennelleeseen Jacksoniin, joka on sisäpiiritietojen mukaan ottanut päätöksenteossa päävastuun Hollandin nenän edestä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Montrealilta yllätyshankinta – Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Joel Armia vaihtaa seuraa NHL:ssä – tässä uusi osoite
- Nyt jysähti – Brock Boeser teki todellisen yllätysratkaisun!
- Dallas Stars pestasi uuden päävalmentajan
- Yllätyskauppa – Viktor Arvidsson vaihtaa NHL-seuraa!
- Logan Stankoven solmi kahdeksan vuoden jatkosopimuksen Carolinan kanssa
- Kova kohtalo: Carolina näytti suomalaispelaajalle ovea!
- Vancouver rysäytti kaksi jättisopimusta: Thatcher Demkolle hurja vuosipalkka
- TSN: Mikael Granlund vaihtaa NHL-seuraa!
- Toronto Maple Leafs rysäytti jättidiilin pöytään!
- Fanit haltioissaan – NHL-superlupaus valitsi huikean pelinumeron!
- Mitch Marnerin tilanteessa uusi dramaattinen käänne
- Kasperi Kapanen jatkaa Edmonton Oilersissa – näin kävi palkalle
- Karmea yllätyspaljastus: NHL-supertähden ura voi olla ohi
- Ville Husson ensi kauden NHL-seura selvisi – miljoonadiili!
- Vegas ja Nashville jysäyttivät kolmen pelaajan jättikaupan!
- Vladimir Tarasenko kaupattu NHL:ssä
- Nämä suomalaiset varattiin NHL-draftissa