NHL-huippulupaus yllättää: jää ensi kaudeksi Ruotsiin – selitti nyt ratkaisuaan
Kuva: Getty Images
Edmonton Oilersin ensimmäisen kierroksen varaus Philip Broberg kertoi jääneensä Ruotsiin voidakseen pelata enemmän laadukkaita pelejä miehiä vastaan SHL:ssä.
Kanadalaisseuran hehkutuimpiin pakkilupauksiin kuulunut Broberg yllätti ilmoittamalla taannoin, ettei matkaa Pohjois-Amerikkaan ensi syksyksi.
Ruotsalainen ei ole liittymässä Edmontonin farmijoukkueen tai edes OHL-junioriliigaan nuorukaisen varanneen Hamilton Bulldogsin riveihin.
Broberg ei ole tulossa edes Oilersin tulokasleirille syyskuussa. Seuraava kausi teinikiekkoilijalla menee Ruotsin pääsarjan SHL:n Skellefteån paidassa.
Vaikka ratkaisu saattoikin vaikuttaa joidenkin silmiin oudolta, on syy puolustajalupauksen mukaan yksinkertainen.
– Tiedän, etten ole tarpeeksi hyvä pelatakseni vielä NHL:ssä. Siksi mennen Skellefteåhan, pelatakseni miehiä vastaan joka päivä, harjoitellakseni heitä vastaan ja pelatakseni ehkä maailman kolmanneksi parhaassa liigassa, Broberg perusteli Ottawa Citizen -lehdelle.
SHL on Brobergille jo itsessään askel ylöspäin. Varausvuonaan ruotsalainen pelasi vielä maansa toiseksi korkeimmalla tasolla Allsvenskanissa AIK:n riveissä.
Edmonton tuki pelaajalupauksensa päätöstä. Vaikka urasuunnitelmaa pohdittiinkin yhdessä seurajohdon kanssa, sai Broberg tehdä lopullisen ratkaisun itse.
– He sanoivat, että se paikka, mikä sinusta itsestäsi tuntuisi parhaalta paikalta kehityksesi kannalta on se, missä sinun kannattaisi pelata.
– OHL:ssä pelaisin 35 minuuttia pelissä, tai SHL:ssä kilpailisin joka päivä aikuisia miehiä vastaan ja pelaisin kovempia pelejä. Minä ja Edmonton ajattelimme SHL:n olevan paras juttu minulle, pakkikyky taustoitti.
LUE MYÖS:
- Artturi Lehkonen kovassa maalivireessä – iski kahdesti ja käynnisti Coloradon nousun
- Carolina Hurricanesille kova takaisku
- Rajua tekstiä! Antti Mäkinen lyttäsi NHL:n miljoonatähden: ”Tyhmä pelaaja”
- NHL-veteraani James Reimer löysi uuden joukkueen
- Ukko-Pekka Luukkonen NHL-jätin kiikarissa? ”Katsotaan, mitä siellä tapahtuu”
- Dallas hankki kovan vahvistuksen – haaviin yli 1 200 NHL-ottelun Stanley Cup -mestari
- Gavin McKenna penkitettiin NHL:ssä – Toronto-luotsilta erikoinen selitys
- Brady Tkachuk teki sen taas – NHL:ssä nähtiin temppu, johon pystyi viimeksi Petri Skriko
- Aatu Räty kaupattiin NHL:ssä – Vancouver sai vaihdossa kaksi hyökkääjää
- Aatu Rädyn seuraava osoite selvisi – fanit äimänä
- Jesse Puljujärveä viedään nyt NHL:ään – ”Yhden vuoden sopimuksen väärti”
- Kutkuttava paljastus: Connor Hellebuyckin jättitreidi muhii – tämä seura käynyt neuvotteluja
- Tuore Edmonton-hankinta häkeltyi Connor McDavidin tasosta – ”Vasta nyt ymmärrät”
- Suomalaiselle yllättävät lähtöpassit NHL:ssä – fanit raivona: ”Mitä v*ttua seurajohto oikein touhuaa”
- Detroit jysäytti jättidiilin – hurja nimi pois vapailta markkinoilta!
- Hattutemppu ja yhdeksän pistettä! Tkachukin veljekset pistivät pystyyn historiallisen näytöksen
- Roope Hintz pisti NHL-supertähden koville – Nathan MacKinnonilta rehellinen tunnustus
- Philadelphian kulisseista raju paljastus – pistekuningas lähtöuhan alla
- Simon Edvinsson haluaa pois – Detroit-pomo löi pöytään tiukan vastauksen!
- Aleksander Barkoville täysin uusi rooli? Ex-pelikaveri väläyttää hurjaa urakäännettä