Torstaivihje: St.Louis ryöstöretkelle Calgarya vastaan – maukas vieraskerroin hokuttaa!
[text-ad]Tervetuloa NHLSuomi.comin uuteen osioon – pitkävetovihjeet. Täältä löydät vihjeet joka päivä ja yö Liigan, NHL:n ja muiden huippuliigojen kohteisiin. Vedonlyönnin ammattilaiset analysoivat ja perustelevat jokaisen vihjeen lukijoillemme. Mikä parasta, vihjeet eivät maksa lukijoille mitään, vaan tarjoamme palvelun ilmaiseksi uskollisille seuraajillemme.[/text-ad]
Calgary-St.Louis
Torstaina 21.12 klo 04.30
NHL
Calgary roikkuu kynsin ja hampain pudotuspelitaistelussa, ja joukkueen peli on paikoitellen näyttänytkin hyvältä. Vauhtikone Johnny Gaudreau on omilla pisteluvuillaan tehoin 13+27, ja joukkueen paras maalintekijä on Sean Monahan, jolla osumia on kasassa jo 17. Viimeisissä peleissään Flames ei ole ollut aivan parhaimmillaan, se on voittanut vain kaksi ottelua edellisestä viidestä. Oman pään pelaamisessa vaadittaisiin lisää tiiveyttä, se päästää edelleen liikaa ja liian helppoja maaleja illasta toiseen.
St.Louis on keikkunut Läntiden konferenssin kärjessä koko syyskauden. Joukkue on iseknyt upean määrän osumia (107) ja päästänyt niitä ihailtavan vähän (88). Myös Blues on voittanut vain kaksi ottelua edellisestä viidestä, joka on hieman huolestuttavaa. Jaiden Schwartzin nilkkavamma tuli joukkueelle pahaan aikaan, laitahyökkääjä on iskenyt kolmanneksi eniten tehoja joukkueessaan, 14+21. Maalivahtikaksikko Jake Allen – Carter Hutton pelaa korkealla tasolla joukkueen maalissa, heidän varaansa on hyvä rakentaa.
[text-ad]🚨 NHLSuomen lukijoille HUIPPUETU: in uusille asiakkaille tarjolla riskitön 20€ NHL-veto. Lunasta etusi TÄSTÄ.[/text-ad]
Poissaolot
Kotijoukkue Calgarylla ei loukkaantumishuolia ole. Bluesilta uupuu ykkökentän laitahyökkääjä Schwartz vielä useamman viikon.Arvio
Tässä otteluparissa St.Louisin rutiini, tiiviimpi kenttätasapaino ja vahvempi hyökkäys mm. Vladimir Tarasenkon ja Brayden Schennin johdolla. Calgary roikkuu ja raataa ottelusta toiseen, mutta on kaikilla kriittisillä tasoilla St.Louisin kaltaisia joukkueita jäljessä monella eri osa-alueella. Vierasjoukkue on tehnyt kymmenen maalia enemmän kuin illan isännät, ja päästänyt toistakymmentä osumaa vähemmän maaliinsa. St.Louis on lähellä voittoa vieraskaukalosta huolimatta, joukkueen taso on vain niin paljon parempi tällä hetkellä. Calgary-St.Louis 2 (2.55)LUE MYÖS:
- Paljastus: Carolinan mestaripuolustaja jätti siirtopyynnön!
- Columbus Blue Jackets jälleen ulkona pudotuspeleistä – tehot yhden ketjun varassa
- Columbus maalivahtikaupoilla – haaviin 39-vuotias konkari
- Jarmo Kekäläinen rysäytti – Buffalon superlupaukselle yli 50 miljoonan dollarin jättisopimus!
- New York Islanders valitsi uuden kapteenin
- Montreal Canadiens: jättiuutinen!
- Patrik Laineen vaimo vihjasi tulevasta – tämä kohta pisti silmään
- Tapparan entinen hyökkääjälupaus NHL:n hoito-ohjelmaan
- Aleksandr Ovetshkin poseeraa Putinin leirissä – kiusallinen kuva julki
- Maalitykki kieltäytyi siirrosta Seattleen – Kraken-tähdeltä suorat sanat
- Elliotte Friedman: Florida Panthers teki tarjouksen Connor Hellebuyckista
- Toronto Maple Leafs: uusi vahvistus vapailta markkinoilta
- Toimittaja: Nashville jahtaa Carolinan mestaripuolustajaa – hintalappu hirvittää
- Chris Kreiderin uusi NHL-seura selvillä!
- Vegas Golden Knights avasi rahahanat – Mark Stonelle jättimäinen jatkosopimus
- Yllätysuutinen! Edmonton-vahti lopettaa pelaajauransa vain 29-vuotiaana
- Detroitilta kova ratkaisu Dylan Larkinin suhteen!
- Buffalon suomalaislupaus: surkea uutinen
- Sidney Crosby otti kantaa Mike Babcockin NHL-paluuseen – ”Todella hyvä”
- Jarmo Kekäläinen sai huippuarviot kesän pelaajakaupoistaan – yksi asia jäi puuttumaan