Otteluohjelma 2018-19

NHL-kausi 2018-19 alkaa 4. lokakuuta. Runkosarja päättyy 7. huhtikuuta, ja pudotuspelejä tahkotaan kesäkuulle asti. Runkosarjan otteluohjelma julkistettiin 21. kesäkuuta.

Kierros 1
PVM Ottelu
04.10.2018 02:00 Toronto - Montreal
04.10.2018 02:30 Washington - Boston
04.10.2018 05:00 Vancouver - Calgary
04.10.2018 05:30 San Jose - Anaheim
Kierros 2
PVM Ottelu
05.10.2018 02:00 Buffalo - Boston
05.10.2018 02:00 Carolina - NY Islanders
05.10.2018 02:00 NY Rangers - Nashville
05.10.2018 02:00 Pittsburgh - Washington
05.10.2018 02:30 Detroit - Columbus
05.10.2018 02:30 Ottawa - Chicago
Katso koko otteluohjelma

Lähde: NHL.com

NHL:n suomalaiset, 2018-19

NHL:ssä pelaa alkavalla kaudella 37 suomalaista. Mukana on seitsemän maalivahtia, seitsemän puolustajaa ja 23 hyökkääjää. Moni suomalainen on jo vakiinnuttanut paikkansa omassa NHL-joukkueessaan, mutta mukana on myös tuoreempia kasvoja, kuten Eeli Tolvanen, Antti Suomela ja Miro Heiskanen.

PelaajaPelipaikkaJoukkueKonferenssi
Aleksander BarkovKHFlorida PanthersItäinen
Antti NiemiMVMontreal CanadiensItäinen
Antti RaantaMVArizona Coyotes
Antti SuomelaKHSan Jose SharksItäinen
Artturi LehkonenVL/OLMontreal CanadiensItäinen
Eeli TolvanenVL/OLNashville PredatorsLäntinen
Erik HaulaKHVegas Golden KnightsLäntinen
Esa LindellPDallas StarsLäntinen
Henrik BorgströmKHFlorida PanthersItäinen
Jesse PuljujärviOLEdmonton OilersLäntinen
Joel ArmiaOLMontreal CanadiensItäinen
Joonas DonskoiOL/VLSan Jose SharksLäntinen
Joonas KorpisaloMVColumbus Blue JacketsItäinen
Jori LehteräKH/OL/VLPhiladelphia FlyersItäinen
Julius HonkaPDallas StarsLäntinen
Juuse SarosMVNashville PredatorsLäntinen
Kasperi KapanenOL/VLToronto Maple LeafsItäinen
Leo KomarovVL/OLNew York IslandersItäinen
Markus GranlundKH/OL/VLVancouver CanucksItäinen
Markus HännikäinenVL/OLColumbus Blue JacketsItäinen
Markus NutivaaraPColumbus Blue JacketsItäinen
Miikka SalomäkiOL/VL/KHNashville PredatorsLäntinen
Mikael GranlundKH/OLMinnesota WildLäntinen
Mikko KoivuKHMinnesota WildLäntinen
Mikko KoskinenMVEdmonton OilersLäntinen
Mikko RantanenOLColorado AvalancheLäntinen
Miro HeiskanenPDallas StarsLäntinen
Olli MäättäPPittsburgh PenguinsItäinen
Patrik LaineOL/VLWinnipeg JetsLäntinen
Pekka RinneMVNashville PredatorsLäntinen
Rasmus RistolainenPBuffalo SabresItäinen
Saku MäenalanenOL/VLCarolina HurricanesItäinen
Sami VatanenPNew Jersey DevilsItäinen
Sebastian AhoOL/VL/KHCarolina HurricanesItäinen
Teuvo TeräväinenVL/OLCarolina HurricanesItäinen
Tuukka RaskMVBoston BruinsItäinen
Valtteri FilppulaKHNew York IslandersItäinen

Lähde: Elite Prospects

Joukkuekohtaiset ennakot

Ensimmäinen joukkue-ennakko julkaistaan maanantaina 17.9. Julkaiseminen tapahtuu arvioomme sarjasijoituksesta perustuvassa käänteisessä järjestyksessä. Eli viimeiseksi arvioidun joukkueen ennakko julkaistaan ensimmäisenä ja niin edelleen. Ensin julkaistaan koko itäinen konferenssi ja sen jälkeen koko läntinen. Ennakoita julkaistaan kaksi per päivä. Joukkueiden ennakot tulevat tämän tekstin alle linkkeinä. Pääset ennakoihin painamalla joukkueen nimeä.

Itäinen konferenssi

Sija 8: Florida Panthers
Sija 9: Columbus Blue Jackets
Sija 10: New Jersey Devils
Sija 11: Buffalo Sabres
Sija 12: New York Islanders
Sija 13: New York Rangers
Sija 14: Montreal Canadiens
Sija 15: Detroit Red Wings
Sija 16: Ottawa Senators

NHL:n joukkueet ja hallit, 2018-19

New York Islanders siirtää puolet kotiotteluistaan vanhaan kotihalliinsa, Nassau Veterans Memorial Coliseumille. Toisen puolen kotiotteluistaan Islanders pelaa Barclays Centerissä. Tämä järjestely kestää vuoteen 2021 asti, jolloin uuden hallin, Belmont Park Arenan, on määrä olla valmis.

St. Louis Bluesin kotihallin nimi muutettiin Enterprise Centeriksi 1.7.2018.

Toronto Maple Leafsin kotihallin nimi muutettiin Scotiabank Arenaksi 1.7.2018.

JoukkueKonferenssiHalliKapasiteetti
Boston BruinsItäinenTD Garden17 565
Buffalo SabresItäinenKeyBank Center19 070
Detroit Red WingsItäinenLittle Caesars Arena19 515
Carolina HurricanesItäinenPNC Arena18 680
Columbus Blue JacketsItäinenNationwide Arena18 144
Florida PanthersItäinenBB&T Center19 250
Montreal CanadiensItäinenBell Centre21 302
New Jersey DevilsItäinenPrudential Center16 514
New York IslandersItäinenBarclays Center 15 795
New York IslandersItäinenNassau Coliseum13 900
New York RangersItäinenMadison Square Garden18 006
Ottawa SenatorsItäinenCanadian Tire Centre17 373
Philadelphia FlyersItäinenWells Fargo Center19 500
Pittsburgh PenguinsItäinenPPG Paints Arena18 387
Tampa Bay LightningItäinenAmalie Arena19 092
Toronto Maple LeafsItäinenScotiabank Arena18 819
Washington CapitalsItäinenCapital One Arena18 506
Anaheim DucksLäntinenHonda Center17 174
Arizona CoyotesLäntinenGila River Arena17 125
Calgary FlamesLäntinenScotiabank Saddledome19 289
Chicago BlackhawksLäntinenUnited Center19 717
Colorado AvalancheLäntinenPepsi Center18 007
Dallas StarsLäntinenAmerican Airlines Center18 532
Edmonton OilersLäntinenRogers Place18 347
Los Angeles KingsLäntinenStaples Center18 230
Minnesota WildLäntinenXcel Energy Center17 954
Nashville PredatorsLäntinenBridgestone Arena17 113
San Jose SharksLäntinenSAP Center17 562
St. Louis BluesLäntinenEnterprise Center18 724
Vancouver CanucksLäntinenRogers Arena18 910
Vegas Golden KnightsLäntinenT-Mobile Arena17 356
Winnipeg JetsLäntinenBell MTS Place15 321

Lähde: Wikipedia

NHL:n kapteenit, valmentajat ja GM:t, 2018-19

Calgary Flamesin päävalmentajana aloittaa tällä kaudella Bill Peters. Hän nimitettiin pestiin huhtikuussa, neljä päivää sen jälkeen kun Glen Gulutzan oli saanut potkut.

Carolina Hurricanesia valmentaa alkavalla kaudella Rod Brind’Amour. Hän korvasi tehtävässä Bill Petersin, joka erosi huhtikuussa.

Ken Hitchcock erosi Dallas Starsin päävalmentajan paikalta huhtikuussa ja siirtyi seuran neuvonantajaksi. Starsin uusi päävalmentaja on Jim Montgomery.

New York Islanders erotti kesäkuussa Doug Weightin päävalmentajan paikalta. Tilalle Islanders palkkasi Barry Trotzin, joka johdatti Washington Capitalsin Stanley Cup -mestariksi viime kesänä.

New York Rangers antoi päävalmentaja Alain Vigneault’lle potkut vain tunteja viimeisen runkosarjaottelun jälkeen. Vigneaultin seuraajaksi Rangers pestasi David Quinnin.

Washington Capitals jäi ilman päävalmentajaa, kun Barry Trotz siirtyi New York Islandersiin. Hallitseva mestari nosti tilalle Todd Reirdenin, joka toimi Trotzin apuvalmentajana. Päävalmentajapesti on Reirdenin uran ensimmäinen.

JoukkueKapteeniValmentajaGM
Anaheim DucksRyan GetzlafRandy CarlyleBob Murray
Arizona CoyotesOliver Ekman LarssonRick TocchetJohn Chayka
Boston BruinsZdeno CharaBruce CassidyDon Sweeney
Buffalo SabresEi päätettyPhil HousleyJason Botterill
Calgary FlamesMark GiordanoBill PetersBrad Treliving
Carolina HurricanesJustin WilliamsRod Brind'AmourDon Waddell
Chicago BlackhawksJonathan ToewsJoel QuennevilleStan Bowman
Colorado AvalancheGabriel LandeskogJared BednarJoe Sakic
Columbus Blue JacketsNick FolignoJohn TortorellaJarmo Kekäläinen
Dallas StarsJamie BennJim MontgomeryJim Nill
Detroit Red WingsEi päätettyJeff BlashillKen Holland
Edmonton OilersConnor McDavidTodd McLellanPeter Chiarelli
Florida PanthersAleksander BarkovBob BoughnerDale Tallon
Los Angeles KingsAnze KopitarJohn StevensRob Blake
Minnesota WildMikko KoivuBruce BoudreauPaul Fenton
Montreal CanadiensEi päätettyClaude JulienMarc Bergevin
Nashville PredatorsRoman JosiPeter LavioletteDavid Poile
New Jersey DevilsAndy GreeneJohn HynesRay Shero
New York IslandersEi päätettyBarry TrotzLou Lamoriello
New York RangersEi päätettyDavid QuinnJeff Gorton
Ottawa SenatorsEi päätettyGuy BoucherPierre Dorion
Philadelphia FlyersClaude GirouxDave HakstolRon Hextall
Pittsburgh PenguinsSidney CrosbyMike SullivanJim Rutherford
San Jose SharksJoe PavelskiPeter DeBoerDoug Wilson
St. Louis BluesAlex PietrangeloMike YeoDoug Armstrong
Tampa Bay LightningSteven StamkosJon CooperJulien Brisebois
Toronto Maple LeafsEi päätettyMike BabcockKyle Dubas
Vancouver CanucksEi päätettyTravis GreenJim Benning
Vegas Golden KnightsEi päätettyGerard GallantGeorge McPhee
Washington CapitalsAleksandr OvetshkinTodd ReirdenBrian MacLellan
Winnipeg JetsBlake WheelerPaul MauriceKevin Cheveldayoff

Lähde: Wikipedia

Kesän isoja pelaajasiirtoja

John Tavares siirtyi kesän isoimmassa kaupassa New York Islandersista Toronto Maple Leafsiin. Kuva: Getty Images.

John Tavares (NY Islanders -> Toronto)
Keskushyökkääjä, 27-vuotias

Kesän suurin siirtopommi tapahtui heinäkuun alussa, kun New York Islandersin kapteeni ja ykköstähti John Tavares siirtyi Toronto Maple Leafsiin seitsemän vuoden mittaisella ja 77 miljoonan dollarin arvoisella sopimuksella. NHL:n eliittiin kuuluva kanadalainen tuo Maple Leafsin jo ennestään laajalle sentteriosastolle lisää vaarallisuutta. Viime kaudella 37 maalia ja 84 tehopistettä summannut tähtihyökkääjä antaa Maple Leafsille mahdollisuuden luoda kaksi tai jopa kolme todella tehokasta hyökkäysketjua.

Ilja Kovaltshuk palaa KHL:stä NHL:ään. Onko venäläishyökkääjästä vielä tehomieheksi? Kuva: Getty Images.

Ilja Kovaltshuk (Pietarin SKA -> Los Angeles Kings)
Vasen laitahyökkääjä, 35-vuotias

Tuhlaajapojan paluu. Allekirjoitti vuonna 2010 massiivisen 15 vuoden mittaisen jättisopimuksen New Jersey Devilsin kanssa, mutta nosti kytkintä ja siirtyi Venäjälle keväällä 2013. Hyppää nyt Los Angeles Kingsiin kelkkaan kolmevuotisella ja 18,75 miljoonan dollarin arvoisella sopimuksella. Tuo kaivattua osaamista ja vaarallisuutta kalifornialaisseuran maalintekosektorille. Viime kaudella SKA Pietarin paidassa 31 maalia tykittänyt 35-vuotias venäläiskonkari tekee Kingsin ykkösylivoimasta yhden NHL:n vaarallisimmista.

Ryan O’Reilly tuo runsaasti monipuolisuutta St. Louis Bluesin pelaamiseen. Kuva: Getty Images.

Ryan O’Reilly (Buffalo Sabres -> St. Louis Blues)
Keskushyökkääjä, 27-vuotias

O’Reilly ei ole välttämättä kesän suurimpia siirtonimiä, mutta hänen merkityksensä on ehkä yksi suurimmista. Jokaisen valmentajan unelmapelaaja, jonka voi heittää kentälle tilanteessa kuin tilanteessa. Oli viime kaudella NHL:n paras aloittaja kyyristyen yli 2100 aloitukseen voittaen niistä peräti 60 prosenttia. Tärkeä lenkki St. Louisin ylivoimapelissä, joka oli viime kaudella liigan toiseksi heikoin.

Kumpi on jatkossa Sharksin ykköspakki, Brent Burns vai Erik Karlsson? Kuva: Getty Images.

Erik Karlsson (Ottawa Senators -> San Jose Sharks)
Puolustaja, 28-vuotias

Kauan odotettu treidi näki päivänvalonsa 13. syyskuuta, kun Ottawa kauppasi megatähtensä San Jose Sharksiin. 28-vuotias Karlsson nostaa välittömästi kalifornialaisseuran osakkeita taistossa läntisen konferenssin voitosta. Ruotsalaispakki kykenee dominoimaan kentän jokaisella osa-alueella, minkä lisäksi hän muodostaa yhdessä Brent Burnsin kanssa NHL:n kirkkaasti vaarallisimman viivaparin ylivoimalle.

Stanley Cup -voittajat kausittain

VuosiJoukkue
2018Washington Capitals
2017Pittsburgh Penguins
2016Pittsburgh Penguins
2015Chicago Blackhawks
2014Los Angeles Kings
2013Chicago Blackhawks
2012Los Angeles Kings
2011Boston Bruins
2010Chicago Blackhawks
2009Pittsburgh Penguins
2008Detroit Red Wings
2007Anaheim Ducks
2006Carolina Hurricanes
2005Ei jaettu, työsulku
2004Tampa Bay Lightning
2003New Jersey Devils
2002Detroit Red Wings
2001Colorado Avalanche
2000New Jersey Devils
1999Dallas Stars
1998Detroit Red Wings
1997Detroit Red Wings
1996Colorado Avalanche
1995New Jersey Devils
1994New York Rangers
1993Montreal Canadiens
1992Pittsburgh Penguins
1991Pittsburgh Penguins
1990Edmonton Oilers
1989Calgary Flames
1988Edmonton Oilers
1987Edmonton Oilers
1986Montreal Canadiens
1985Edmonton Oilers
1984Edmonton Oilers
1983New York Islanders
1982New York Islanders
1981New York Islanders
1980New York Islanders
1979Montreal Canadiens
1978Montreal Canadiens
1977Montreal Canadiens
1976Montreal Canadiens
1975Philadelphia Flyers
1974Philadelphia Flyers
1973Montreal Canadiens
1972Boston Bruins
1971Montreal Canadiens
1970Boston Bruins
1969Montreal Canadiens
1968Montreal Canadiens
1967Toronto Maple Leafs
1966Montreal Canadiens
1965Montreal Canadiens
1964Toronto Maple Leafs
1963Toronto Maple Leafs
1962Toronto Maple Leafs
1961Chicago Blackhawks
1960Montreal Canadiens
1959Montreal Canadiens
1958Montreal Canadiens
1957Montreal Canadiens
1956Montreal Canadiens
1955Detroit Red Wings
1954Detroit Red Wings
1953Montreal Canadiens
1952Detroit Red Wings
1951Toronto Maple Leafs
1950Detroit Red Wings
1949Toronto Maple Leafs
1948Toronto Maple Leafs
1947Toronto Maple Leafs
1946Montreal Canadiens
1945Toronto Maple Leafs
1944Montreal Canadiens
1943Detroit Red Wings
1942Toronto Maple Leafs
1941Boston Bruins
1940New York Rangers
1939Boston Bruins
1938Chicago Blackhawks
1937Detroit Red Wings
1936Detroit Red Wings
1935Montreal Maroons
1934Chicago Blackhawks
1933New York Rangers
1932Toronto Maple Leafs
1931Montreal Canadiens
1930Montreal Canadiens
1929Boston Bruins
1928New York Rangers
1927Ottawa Senators
1926Montreal Canadiens
1925Victoria Cougars
1924Montreal Canadiens
1923Ottawa Senators
1922Toronto St. Pats
1921Ottawa Senators
1920Ottawa Senators
1919Ei jaettu, espanjantauti
1918Toronto Arenas

Lähde: NHL.com

Stanley Cup -mestaruudet joukkueittain

Stanley Cupin on voittanut 19 eri seuraa. Ylivoimaisesti eniten mestaruuksia on kahminut Montreal Canadiens (23). NHL sai uuden mestarin viime kesänä, kun Washington Capitals voitti Stanley Cupin ensimmäistä kertaa seurahistoriassaan.

SijaJoukkueMestaruudet
1Montreal Canadiens23
2Toronto Maple Leafs13
3Detroit Red Wings11
4Boston Bruins6
4Chicago Blackhawks6
6Edmonton Oilers5
6Pittsburgh Penguins5
8New York Rangers4
8New York Islanders4
10New Jersey Devils3
11Philadelphia Flyers2
11Los Angeles Kings2
11Colorado Avalanche2
14Dallas Stars1
14Calgary Flames1
14Anaheim Ducks1
14Carolina Hurricanes1
14Tampa Bay Lightning1
14Washington Capitals1

Lähde: Wikipedia

NHL:n kaikkien aikojen pistepörssi

NHL:n kaikkien aikojen pistepörssiä johtaa ylivoimaisesti Wayne Gretzky. Gretzky teki urallaan yhteensä 2857 pistettä – lähes tuhat enemmän kuin tilaston kakkosnimi Jaromir Jagr. Gretzky on ykkönen myös kaikkien aikojen maali- ja syöttötilastoissa.

SijaPelaajaPositioOttelutMaalitSyötötPisteet
1Wayne GretzkyKH148789419632857
2Jaromir JagrOL173376611551921
3Mark MessierKH175669411931887
4Gordie HoweOL176780110491850
5Ron FrancisKH173154912491798
6Marcel DionneKH134873110401771
7Steve YzermanKH151469210631755
8Mario LemieuxKH91569010331723
9Joe SakicKH137862510161641
10Phil EspositoKH12827178731590
11Ray BourqueP161241011691579
12Mark RecchiOL16525779561533
13Paul CoffeyP140939611351531
14Stan MikitaKH13965419261467
15Teemu SelänneOL14516847731457
16Joe ThorntonKH149339710301427
17Bryan TrottierKH12795249011425
18Adam OatesKH133734110791420
19Doug GilmourKH14744509641414
20Dale HawerchukKH11885188911409

Lähde: NHL.com

NHL:n suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssi

NHL:n suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssiä johtaa Teemu Selänne. Selänne kirjautti urallaan 1457 pistettä. Selänne johtaa myös suomalaisten kaikkien aikojen maalitilastoa. Syöttötilaston ykkönen on Jari Kurri, joka on Selänteen lisäksi ainoana suomalaisena onnistunut rikkomaan tuhannen tehopisteen rajan.

SijaPelaajaPositioOttelutMaalitSyötötPisteet
1Teemu SelänneOL14516847731457
2Jari KurriOL12516017971398
3Saku KoivuKH1124255577832
4Olli JokinenKH1231321429750
5Mikko KoivuKH925193466659
6Teppo NumminenP1372117520637
7Esa TikkanenVL877244386630
8Kimmo TimonenP1108117454571
9Jussi JokinenVL951191372563
10Jere LehtinenOL875243271514
11Jyrki LummeP985114354468
12Valtteri FilppulaKH876168295463
13Sami KapanenOL831189269458
14Christian RuuttuKH621134298432
15Ilkka SinisaloOL582204223427
16Petri SkrikoVL541183222405
17Risto SiltanenP56290265355
18Tuomo RuutuVL735148198346
19Reijo RuotsalainenP446107237344
20Sami SaloP87899240339

Lähde: NHL.com

NHL-kausi 2018-19: Mitä, missä milloin?

NHL-kausi 2018-19 alkaa 4.10 ja päättyy kesällä 2019. Alkava kausi on sarjan historian 102. kausi.

31 joukkuetta pelaa 82 kierroksen runkosarjan, joka päättyy 7. huhtikuuta. Pudotuspeleihin pääsee kahdeksan joukkuetta itäisestä ja kahdeksan läntisestä konferenssista. Hallitseva mestari on Washington Capitals.

Palkkakatto

Kaudella 2018-19 palkkakatto joukkuetta kohden on 79,5 miljoonaa dollaria.

Draft

Kesän draftissa Buffalo Sabres varasi ensimmäisenä ruotsalaispuolustaja Rasmus Dahlinin. Carolina Hurricanes varasi toisena venäläishyökkääjä Andrei Svetshnikovin. Montreal Canadiens nappasi kolmantena suomalaissentteri Jesperi Kotkaniemen. Muista suomalaisista Rasmus Kupari meni vuorolla 20. Kaiken kaikkiaan suomalaisia varattiin 16.

Ulkoilmaottelut ja tähdistöottelu

Alkavalla kaudella pelataan kaksi ulkoilmaottelua. Talviklassikko pelataan Notre Dame Stadiumilla Indianassa 1.1.2019. Ottelussa kohtaavat Chicago Blackhawks ja Boston Bruins.

Kauden toisessa ulkoilmaottelussa ovat vastakkain Pittsburgh Penguins ja Philadelphia Flyers. Ottelu pelataan Lincoln Financial Fieldillä Philadelphiassa 23.2.2019.

Tähdistöottelu pelataan San Josen SAP Centerissä 26.1.2019.

Lähde: Wikipedia