Detroit Red Wings julkisti uuden kapteeninsa – uusi valinta päättää seuran ruotsalaiskapteenien putken

© Kuva: Getty Images

Detroit Red Wings julkisti keskiviikkona uuden kauden alla, että Dylan Larkin on perinteikkään seuran uusi kapteeni. Keskushyökkääjä on organisaation historian 37 kapteeni.

Larkin toimi varakapteenina viime vuodet. Red Wings ei nimennyt kapteenia Henrik Zetterbergin eläköitymisen jälkeen vuonna 2018. Häntä edelsi seuran yksi legendaarisimmista puolustajista Nicklas Lidström.

Larkin on ensimmäinen amerikkalainen kapteeni Detroitissa sitten Reed Larssonin vuonna 1982. Larkin on pelannut Detroitissa viisi vuotta. Vuosien aikana keskuhyökkääjän vyölle on kertynyt 389 ottelua. Näissä Larkin on iskenyt 266 pistettä.

Detroit avaa kautensa 16.1 Carolina Hurricanesia vastaan.

Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä.