Tällaisen hinnan seurat joutuvat maksamaan, jos yrittävät kaapata Ahon, Laineen tai Rantasen

© Kuva: Getty Images

NHL:ssä on luvassa mielenkiintoinen kesä sopimusneuvotteluiden osalta. Usean nuoren huippupelaajan sopimus päättyy tähän kauteen. Jatkosopimusta kaipaavat muun muassa Patrik Laine, Sebastian Aho, Mikko Rantanen ja Mitch Marner.

Liikkeellä on ollut paljon huhuja, että joku NHL:n alemman kastin seuroista voisi yrittää tarjota jollekin rajoitetulle agentille sopimusta. Tällöin oikeudet omistavan seuran pitäisi pystyä vastaamaan seuran tarjoukseen. Näin voi käydä esimerkiksi Toronto Maple Leafsin ja Marnerin kanssa, sillä seuralla tekee tiukkaa budjettinsa kanssa.

Ryöstyä yrittävä seura joutuu kuitenkin kompensoimaan kaappaamansa pelaajasta antamalla varausvuoroja. Nyt ensi kauden niin sanottu kompensointihinnasto on lyöty lukkoon.

Aho, Laine ja Rantanen sijoittuvat todennäköisesti kahdeksan miljoonan dollarin tuntumaan. Yli 8,454 miljoonan dollarin vuosipalkka tarkoittaisi toisen kierroksen, kolmannen kierroksen ja kahta ensimmäisen kierroksen varausvuoroa.

Voit katsoa kaikki hintaluokat alla olevalta listauksesta.

» Siirtouutiset, siirtohuhut ja kaikki toteutuneet siirrot löydät erikoissivultamme!