Buffalo Sabresin tähti lähtökuopissa – tässäkö varavaihtoehto tulevalle kaudelle?

© Kuva: Getty Images
Tekeekö Kaapo Kakko yli 59,5 pistettä?

Buffalo Sabresin tähtihyökkääjä Jeff Skinner ei ole vieläkään aloittanut neuvotteluja jatkostaan joukkueessa.

Täksi kaudeksi seuraan kaupattu kanadalainen aikoo TSN:n mukaan katsoa rauhassa eri vaihtoehtoja, mikä saattaa käytännössä tarkoittaa sitä, ettei mikään muu kuin jättimäisen ylihintainen sopimustarjous saa miestä jäämään Buffaloon.

Sabres ei myöskään ole vapaille agenteille (pelaajat kuten Artemi Panarin) houkutteleva vaihtoehto, ovathan useat seuran jättäneet pelaajat haukkuneet avoimesti viimeksi kahdeksan vuotta sitten pudotuspeleihin yltäneen seuran kulttuurin ja ilmapiirin lyttyyn.

Vapaiden markkinoiden tarjonnasta ainoat 40 maalia tällä kaudella mättäneen Skinnerin saappaisiin kykenevät pelimiehet lienevätkin Ryan Dzingel sekä Anders Lee, joskin jälkimmäisen kohdalla ei voi kuin ihmetellä, mikäli New York Islanders päästäisi jo toisena vuonna peräkkäin kapteeninsa vapaille markkinoille.

Yhtenä vaihtoehtona olisi offer sheetin eli kilpailevan tarjouksen antaminen jollekin rajoitetuksi vapaaksi agentiksi tulossa olevista nuorista pelaajista. Tässäkin tapauksessa hinta olisi kova joukkueen menettäessä mahdollisen sopimuksen toteutuessa ison kasan tulevaisuuden kärkivarausvuoroistaan.

Suomalaiset pelinappuloina?

Mahdollisiksi offer sheetin kohteiksi saattaisivatkin valikoitua supertähti-luokkaa alemmalla statuksella operoivat Toronto Maple Leafsin Andreas Johnsson ja Kasperi Kapanen tai Winnipeg Jetsin Kyle Connor. Varsinkin Connorin tapauksessa Jetsin luulisi kuitenkin tekevän vastatarjouksen mahdollisen offer sheetiin ilmaantuessa.

Yksi vaihtoehto on kaupata siirtohuhuissa pyörivä puolustaja Rasmus Ristolainen toisaalle vaihdossa mitat täyttävään kärkikenttien maalitykkiin.

Mitä pelilliikeitä itse odottaisit Buffalolta tulevana kesänä? Keskustele tästä ja muista aiheista Facebookissa NHL-olohuoneessa.

LUE MYÖS: NHL-toimittajalta todella mielenkiintoinen ehdotus: Puljujärvi sekä varausvuoro Winnipegiin vaihdossa tuulennopeaan maalitykkiin!

» Siirtouutiset, siirtohuhut ja kaikki toteutuneet siirrot löydät erikoissivultamme!

Tekeekö Kaapo Kakko yli 59,5 pistettä?