Columbuksen Joonas Korpisalo saamassa kovan haastajan: sensaatiokautta pelaava latvialaistähti tulossa seuraan!

Katso kaikki 64 jääkiekon MM-kisojen ottelua suorana!

Columbus Blue Jacketsin on saamassa maalinsa suulle jälleen uuden ehdokkaan jo loppukaudella.

NHL:n siirtotakarajalla Keith Kinkaidin New Jersey Devilsistä naarannut Blue Jackets havittelee nimittäin riveihinsä 24-vuotiasta latvialaistähti Elvis Merzlikinsiä, joka torjuu parhaillaan kiekkoja Sveitsin A-liigan pudotuspeleissä.

Runkosarjassa 43 ottelua upealla torjuntaprosentilla 92,1 pelannut latvialainen on joukkueensa Luganon kanssa 0-3-tappiotilanteessa EV Zugia vastaan käynnissä olevassa puolivälieräsarjassaan, joten miehen kausi alppimaassa saattaa päättyä jo seuraavassa ottelussa.

NHL-toimittaja Aaron Portzline sanoo latvialaisen liittyvän loppukaudella todennäköisesti Blue Jacketsin farmiseura Cleveland Monstersin riveihin. NHL-debyytti lienee odotettavissa tulevalla kaudella.

Merzlikins saattaa hyvinkin jakaa Blue Jacketsin torjuntavastuut tulevalla kaudella yhdessä joukkueen suomalaismaalivahti Joonas Korpisalon kanssa. Seuran nykyisen tähtivahdin Sergei Bobrovskin uskotaan jättävän seuran miehen nykyisen jättisopimuksen umpeutuessa kauden jälkeen. Myös Devilsistä tulleen Kinkaidin sopimus umpeutuu tähän kauteen.

Jääkiekon MM-kisat: katso kaikki 64 ottelua ilmaiseksi ja suorana tästä.

Katso kaikki 64 jääkiekon MM-kisojen ottelua suorana!