New York Islandersin huima vire hämmentää NHL:ssä – suomalaisasiantuntija: ”Pelaa aika lähellä maksimitasoa”

© Kuva: Getty Images

New York Islandersin 76-vuotias toimitusjohtaja Lou Lamoriello kertoi toukokuussa 2018 tulleensa viemään seuran takaisin sinne missä se on kerran ollut. Tuolloin Brooklyniin siirryttyään Lamoriellon ensimmäinen tavoite oli kiinnittää seuran kiintotähti John Tavares jatkosopimukseen.
Hanke epäonnistui, mutta tärkeämmäksi siirroksi saattaa tulevaisuudessa osoittautua Washington Capitalsin päävalmentajan Barry Trotzin saapuminen New Yorkiin.

Vastoin kaikkia ennakko-odotuksia, Islanders on 53 pelatun ottelun jälkeen itäisen konferenssin kolmantena ja tasokkaan Metropolitan-divisioonan kärjessä. Viasatin selostajaääni Tero Kainulainen ei kuitenkaan näe kevään tuhkimotarinan aineksia.

– New York Islanders pelaa tällä hetkellä aika lähellä maksimitasoa. En usko heidän pystyvän hirveästi enää parantamaan. Puolustuspeli toimii hyvin ja hyökkäyspään avainpelaajat tekevät illasta toiseen tärkeitä maaleja, Kainulainen ennakoi NHLSuomi-sivustolle

– Vastustajan tasosta riippumatta Islanders ei ole viime otteluissa juuri maaleja päästänyt. Coloradon kaltaista, yhden ketjun varassa olevaa joukkuetta vastaan maalinestopelin toimiessa tullaan näkemään vähämaalinen matsi. Islanders ei ole mikään maaliruisku.

New York Islanders isännöi 75 tehopisteen turvin pistepörssin neljättä sijaa hallussaan pitävän Mikko Rantasen edustamaa Colorado Avalanchea lauantai-iltana kello 20.00 Suomen aikaa. Viasat Jääkiekko ja Viaplay näyttävät ottelun suorana lähetyksenä Kainulaisen selostamana.

Anssi Shemeikka

Twitter: @AnssiShemeikka