Seattlen NHL-unelman kohtalon päivä lähestyy – tässä on yksi isoista kysymyksistä

© Kuva: Getty Images

Seattle sai viime vuoden joulukuussa luvan aloittaa laajennusprosessi. Uusi joukkue liittyisi NHL:ään kaudelle 2020-21. Hanketta vetävällä Oak View Groupilla on ollut lähes vuosi aikaa rakentaa uskottavaa pohjaa uudelle NHL-seuralle. Työn tulokset esitellään 2. lokakuuta NHL:n edustajille yhdessä Seattlen pormestari Jenny A. Durkanin kanssa.

Yksi isoista kysymyksistä on mahdollisen uuden NHL-seuran kotihalli. Seuran kodin virkaan on suunniteltu KeyArenaa, joka oli aiemmin NBA-seura Seattle Sonicsin kotiluola. Rakennuksen päivitysurakka näin tiukalla aikataululla on kunnianhimoinen, mutta kaupungin pormestari on luottavainen Oak View Groupin tiedotteessa.

– Vuosikymmeniä areena on ollut ikoninen osa Seattlea, ja nyt seuraavalla sukupolvella tulee olemaan uskomaton areena, koti maan parhaille urheiluseuroille”, pormestari Durkan sanoi tiedotteessa.